таг: босна и херцеговина

Босански мотивациски говор во соблекувална

Алија Брацо Хаџиосмановиќ е култна личност на сараевскиот фудбал. Важи за почитуван фудбалски зналец во оваа земја. Тој е и претседател и тренер на нисколигашот Врбањуша во БиХ. На својот Фејсбук објави видео на кое се гледа како тера еден од играчите да даде заклетва. Повеќе

Просинечки го прочита Ибрахимовиќ на списокот играчи на Босна и ги збуни сите

Во пресрет на продолжението од квалификациите за Евро 2020, сите селектори деновиве ги објавуваат пошироките списоци на репрезентативци на кои сметаат. Така и легендарниот „Жути“ Просинечки тргна да го чита списокот фудбалери на Босна и Херцеговина и направи лапсус. Повеќе

Колку луѓе и клубови го одбиле малиот Модриќ зошто бил слаб и низок

Околностите во кои се наоѓал најдобриот фудбалер на светот за 2018, секого би натерале да крене раце од сè и да се занимава со нешто трето. Но не и Модриќ кој ги издржал сите омаловажувања и потценувања. Повеќе

Како Босанец стана НБА ѕвезда благодарение на тоа што татко му истепал 14 хулигани

Кошаркарскиот пат на Јусуф Нуркиќ е толку фасцинантен што ако еден ден се појави филм на темата, големи се шансите да конкурира за сериозни награди по фестивалите. Преубава приказна. Повеќе

Просинечки пред и потоа

Гостувањето на Босна и Херцеговина во Белфаст против Северна Ирска (1:2) донесе фотографија која стана вирална по социјалните мрежи. На неа се гледа трансформацијата на Роберт Просинечки. Повеќе

Луд гол на македонски голман на кого ФФМ заборави

Ведран Ќосевски е роден е во Велес а веќе неколку сезони брани за сараевски Железничар чиишто навивачи го обожаваат. Пред неколку дена селекторот на БиХ Роберт Просинечки го стави на поширокиот список репрезентативци. Да не должиме, денес Ќосевски постигна страшен гол од 70-ина метри против Широки Бријег во 93’ минута! Повеќе

Ако мислите дека сте виделе лош фудбалски терен

Дваесет и второ коло од босанската Премиер лига, дерби меѓу Борац Бања Лука и Зрињски од Мостар. Конечен резултат 1:1. Услови за игра - како да ви кажеме. Повеќе

На вечното дерби во Босна ја фарбале топката за да се познава на снег

Градското дерби е мелем за навивачите ширум светот. Во БиХ Жељезничар и Сараево е дуел како Рома - Лацио, Бока - Ривер или Галатасарај - Фенербахче. Но има и комични моменти, како минатиот викенд. Повеќе

Како босанските навивачи се борат против сојузот

БиХ не успеа да го освои второто место за да проба преку бараж да се пласира на Светско. Имаа подеми и падови, а на крајот од нивната група Белгија оди директно на Мундијал а Грција во плејофот. Навивачката група „БХфанатикос“ кои во сопствена режија патуваат насекаде каде игра Босна и Херцеговина, на гостувањето во Талин, Естонија покажаа зошто се во војна со фудбалската федерација која сега ја чека драконска казна за ова. Повеќе