таг: бил клинтон

Бил и Хилари почнаа на Групон да бараат публика за своите говори

Турнејата говори низ 13 градови Клинтонови ја почнаа во речиси празна сала во Торонто, каде пред почетокот колку да изгледа дека има некој од некој на трибините влезниците се продаваа по 5 долари. Повеќе

Скандалот Бил Клинтон - Моника Левински, според Моника Левински

Во досега најопсежното експозе на темата Моника Левински комплетно под свои услови, како човечко суштество кое на свој грб ги почувствува сите неправди и трауми, а не спотер за туѓи политички пребивања, проговорува за она што пред 20 години се случи со тогашниот претседател на САД. Повеќе

Не може Бил толку да вара колку што Хилари може да прости

Тоа што речиси 50-годишниот претседател на САД имал врска со 22-годишна приправничка во Белата куќа не е злоупотреба на моќ, барем не според жената која во тоа време беше Прва дама на САД. Повеќе

Трејлер за втората сезона на „Slow Burn“ - Импичментот на Бил Клинтон
На Трамп му проаѓа корупција, само затоа што Клинтонови ја нормализираа

Пред да ги минат изминатите 18 месеци трубејќи дека финансискиот конфликт на интереси на американскиот претседател не е нормален за една демократија, Демократите со години ги уверуваа истите луѓе дека е нормално политичари да имаат финансиски конфликт на интереси. Повеќе

Женско достоинство, Клинтонови и Моника Левински

Во средата Бил Клинтон го отвара Таун енд кантри филантропскиот самит во Њујорк. Неколку дена претходно, организаторот на самитот решава да повлече една од поканите што ја испратил, онаа на Моника Левински. Повеќе

Хилари: Не ме сака народ и тоа е

Њујорк тајмс има подготвено издание со наслов „Мадам претседател“ кој треба да биде испишан по цела ширина на насловната, за дента по претседателските избори во САД, пишува во својата нова книга новинарката на Тајмс, Ејми Чозик. Повеќе

По две децении заложништво, демократите се ослободуваат од Клинтонови

Како што некои либерали почнаа да сфаќаат изминативе денови дека претседател што има секс со приправничка во Белата куќа е многу лоша работа која не треба да е тргната на страна, така конзервативните коментатори тврдат дека ваквиот тајминг е крајно погоден за Демократите кои ги отфрлаат Клинтонови откако повеќе не им требаат. Ова не е точно. Тајмингот е убедливо непријатен. Повеќе

Време е демократите да се соочат со минатото на Бил Клинтон

Речиси две децении откако феминистките застанаа на страната на Бил Клинтон, најупадливата работа околу моменталниот наплив на обвинувања за сексуални напади и малтретирање, не е ниту сеприсутноста, ниту ликовите кои тоа го извршиле, туку тоа што луѓето им веруваат на жртвите. Повеќе