таг: аурелио де лаурентис

Ди Марцио откри зошто Анчелоти доби отказ од Наполи

Односот меѓу трофејниот тренер и првиот човек на Наполи веќе некое време не биле баш најсјајни. Немале никакви конфронтации, освен што Де Лаурентис веќе подолго време сакал еден друг стратег да ги води „Аѕурите“ од Неапол. Повеќе

Што точно се случува во Наполи и колку е сериозна ситуацијата

И покрај тоа што летово на сите ѕвона најавуваа битка за скудетото со нов, освежен состав, Наполитанците веќе заостануваат сериозно зад директните конкуренти за титулата, а кризата ја продлабочи одлуката за карантин на претседатлот и бојкотот на играчите. Повеќе

Каде има овде прекршок врз Роналдо и колку е релевантен ВАР?

Една сезона не може да помине во италијанско без контроверзи кои обично се случуваат во шеснаесетник. Во оваа спортска среда на удар се средбите Јуве – Џенова и Наполи – Аталанта или поточно оние кои неколку години по ред се јадат за врвот. Де Лаурентис распали по Рицоли, кој е главен на судиска. Повеќе

Де Лаурентис се отвора, Наполи ќе пазари како никогаш

Наполитанците летово се хиперактивни на трансфер пазарот. Потпишаа со еден од најдобрите дефанзивци во Европа Костас Манолас, а пред потпис се и со Хамез Родригез, Ирвинг Лозано и Икарди. Навивачите се чудат што му стана на Аурелио. Повеќе

Најјакиот скаут во Европа кој ги открил Модриќ, Мбапе, Шкриниар и Икарди

Откако стигнал до врвот и бил главен оперативец на Монако, Тотенхем и Сампдорија, сите мислеле дека Роберто Печини ќе оди во некој од гигантите, но тој се решава за скромен живот и ги шокира сите со одлуката да стане шеф на скаут служба во едно мало симпатично клупче. Повеќе

МекДоналдс му нуди на Наполи нов стадион со нивно име, црквата го брани Свети Павле

Неаполитанците се толку поделени што едни влечат на страна на градските власти кои за мизерната состојба на стадионот покажуваат со прст во Де Лаурентис, други кои го бранат режисерот со факти дека од третолигаш направил светски клуб и трета страна. Повеќе

Навивачите на Наполи сакаат да ја прават балканската

Кога викаме балканската мислиме на фрлањето бакљи во терен од страна на Хрватите со цел нивниот сојуз да биде парично казнет, или мајмунлаците на српските хулигани во Џенова кога сечеа ограда и фрлаа топовски удари за нивната федерација да го крка од УЕФА. Повеќе

За Де Лаурентис стадионот на Наполи е крш како полски нужник, му се сели во Бари

Во пресрет на стартот на Лига на шампиони, претседателот на Наполи Аурелио Де Лаурентис признал дека ама воопшто не му се допаѓа состојбата на стадионот „Сан Паоло“. Повеќе

Десет цитати на интригантниот претседател на Наполи

Сопственикот на италијанскиот Наполи е еден од поинтересните претседатели на фудбалски клуб во Европа. Аурелио Де Лаурентис е познат режисер во Италија и основач на компанијата Filmauro. Во 2004 го купи клубот Наполи за 35 милиони евра и шоуто почна. Повеќе