Златниот скок на Ивана Шпановиќ-Вулета за европска шампионска титула, Италија ниже злата

Српската атлетичарка Ивана Вулета (попозната со моминското презиме Шпановиќ) освои златен медал во скок во далечина. Ивана на култниот „Олимписки стадион“ во Минхен скокна 7.06 метри и убедливо стигна до златниот медал и титула европски шампион.

Втора заврши Германката Малаика Михамбо (двократна светска и актуелна олимписка шампионка) со скок од 7.03 метри а Џасмин Соерс освои бронзен медал по скокот од 6.80 метри.

Норвешкиот феномен Јакоб Ингербритсен ја одбрани шампионската титула на европското првенство во дисциплината 1.500 метри откако славеше и во Минхен и тоа со поставен нов рекорд на Европско атлетско првенство на оваа дистанца која ја истрча за 3:32.76 минути.

Ингербритсен е и олимписки шампион во оваа дисциплина а на Европското во Минхен освои златен медал и на 5.000 метри.

Ингебритсен мина прв низ целта пред Британецот Џејк Хејворд (3:34.44) и Марио Гарсија од Шпанија (3:34.88). Актуелниот светски шампион на 1.500 метри, Британецот Џејк Вајтман донесе одлука да трча на 800 метри на Европското атлетско првенство во Минхен и испадна во директен дуел со Ингебритсен.

Италија по феномеланиот Ламонт Марсел Џејкобс кој пред два дена победи на трката на 100 метри, го освои златниот медал и стана само третиот човек во историјата кој освоил злато на Олимписки Игри и веднаш потоа на Европско првенство, може да се пофали и со златниот Џанмарко Тамбери кој освои златен медал во скок во вис.

Тамбери, исто како и Џејкобс е олимписки шампион а ова му е второ европско злато. Џанмарко скокна 2.30 сантиметри и беше подобар од Германецот Тоби Потие и Андриј Проценко од Украина кои достигнаа 2.27 см.

19 август 2022 - 10:08