Вардар се врати на победнички патеки во Лига на шампиони

Ракометарите на Вардар го вратија препознатливиот блесок, откако вечерва во Скопје со 36-31 го совладаа Мешков Брест.

Уште од самиот почеток црвено-црните наметнаа свој ритам па предводени од Тимур Дибиров после 14 минути игра имаа 9-6. Носени од најдобрата ракометна публика во Европа, европските прваци осетно се одлепија со серија од 3-0 во 25 минута од мечот.

Мешков Брест покажа дека знае да биде тврд орев и на паузата ја стопи негативата на 19-17.

Хајлајтс на мечот можеби е 18-годишниот Марко Кизиќ, третиот голман, после стандардните Гебдан и Кугис. Кизиќ на чудесен начин имаше 5 феноменални интервенции од кои 2 зицери на противникот.

Ова ги инспирираше неговите повозрасни соиграчи кои отидоа на +7 гола (32-26) во 45 минута и до крајот од мечот само во пар наврати дозволија гостите од Белорусија да се вратат на -3. На крајот конечни 36-31 и исклучително важен триумф на европскиот шампион, кој периодов минуваше низ турбуленции.

Најефикасни во победничкиот состав беа Криштопанс со 9 гола, Чупиќ со 7, Скубе со шест. Јунак на вечерта беше младиот Кизиќ со 5 одбрани, Гебдан имаше четири.

Кај гостите лидер меѓу стрелците беше Вајлупов со осум погодоци.

Со овој триумф македонскиот првак сега има 8 бода и е втор на табелата зад апсолутниот лидер Кил кој собра 11.

3 ноември 2019 - 20:15