таг: рк вардар

Вардар ќе бие битка со Барса за големо европско финале
Ждрепка за Ф4

По 196 меча во Лигата на шампионите, четири најдобри тима во Европа ќе се борат за вредниот трофеј на 10. издание на Фајнал Фор, на 1 и 2 јуни во Келн. Меѓу нив е и скопски Вардар. Повеќе

Една навивачка за Вардар на враќање од Сегед

Вардар не беше сам на гостувањето во Унгарија, туку имаше стандардно одлична поддршка од Комити и останати навивачи. Една група од нив додека се враќаше дома со кола, се отвори на автопат. Тој до гитаристот е Шиц легендата. Повеќе

Делириумот пред Јане Сандански

Без разлика на исходот од Келн, за најверните навивачи на Вардар овие ракометари се шампиони и херои. ЕХФ пред стартот на сезоната не ги стави ниту во топ 10, а тие влегоа во големата четворка заедно со Барселона, Веспрем и Кјелце. Повеќе

Гледај и учи ракометна Европо!

Пишуваа како главните ѕвезди си заминуваат од тимот, дека Вардар мака ќе мачи во групите, дека Вардар нема шасна да ги помине, најавуваа празна сала... Повеќе

Парондо го кренаа во раце, Џамбо им влезе во соблекувална

Вардаровото лудило во Унгарија го красеа и македонски навивачи кои никогаш не го оставаат тимот  сам. Во соблекувалната па играчите ги изненади Страхиња Милиќ кој и покрај тоа што го избркаа од тим, дојде и ги бодреше на лице место. Сменија тренер, си заминаа играчи, останаа без пари и газда, ама срцето на Вардар никој не може да им го земе. Повеќе

Тимур легендо вардарова

Еден од првите кој по објавата на сопственикот Самсоненко дека заминува од Вардар вети дека без оглед на сè до крај ќе се бори за црвено-црните бои, одигра маестрална партија на реваншот со Сегед. Еден од неговите чудесни погодоци беше можеби клучен во топењето на негативата. Повеќе

Јуначки Вардар е на Фајнал Фор!
Лига на шампиони

Од бездната до врвот, накратко може да се опише гостувањето на Вардар кај Пик Сегед на реванш мечот од четвртфиналето во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ одиграа бледи први 30 минути и супер второ полувреме за трет пласман на Ф4! Повеќе

Бевте инспирација во сите овие години

Ќе изгуби многу европскиот ракомет ако се сеќаваме на овие денови само преку приказни на Јутјуб. И навистина, што повеќе го има израдувано тој народ од ракометот, играта за која се немаат пари, а која е поевтина од фудбалската и кошаркарската индустрија? Повеќе

Хемијата меѓу Вардар и Комити низ објективот на ЕХФ

Не се гледаат и доживуваат овие сцени во секоја европска ракометна метропола. Скопје во Јане Сандански ниту посебен спектакл и жар кој имаме привилегија да го почувствуваме во живо. Синоќа беше посебно емотивен, а тоа го знаеше и ЕХФ. Повеќе