таг: рк вардар

Европскиот првак падна во Јане Сандански

Ракометарите на Вардар го совладаа Монпеље, но не го освоија второто место во А групата. Не беше нож до коска да се победи францускиот противник, но ако Веспрем загубеше од Кјелце Црвено црните ќе добиеа малку полесен противник во осминафинале. Повеќе

Вардар освои бодови на шведската маса
Лига на шампиони

Македонскиот шампион одново се врати на победничка патека во ЛШ откако вечерва славеше на гостувањето кај Кристијанштад со 30-32 во меч од 13 рунда. Повеќе

Фото на денот

Ако ЕХФ треба да бира фотографија на годината, еве им ја. Се случи пред салата Јане Сандански во очи на мечот меѓу Вардар и Веспрем. Реткост е ова, особено на наши простори. Браво за фотограф Кочо кој се нашол на право место. Повеќе

Веспрем го освои Јане Сандански

Ракометарите на Вардар го загубија тешкиот меч против Веспрем, а со тоа и втората позиција во групата за која се води грчевита битка. Штета за поразот, бидејќи момците на Парондо одиграа фантастично прво полувреме во кое се изборија за +5. Повеќе

Вардар го растури Рајн-Некар среде Мајнхам

И покрај сите најави дека Вардар ќе има тешко гостување кај германскиот гигант Рајн-Некар, „црвено-црните“ од почеток до крај на мечот демонстрираа шампионски ракомет и славеа 27:30. Повеќе

Видео од моментот кога Столе Стоилов стана против двојазичноста

На свечениот собир по повод доделување на наградите за „Спортист на годината“ во организација на Агенцијата за Млади и Спорт, капитенот на ракометниот клуб Вардар демонстративно станал и заминал. Повеќе

Важна победа на Вардар над Кјелце, Душебаев исвиркан

Ракометарите на Вардар остварија многу важен триумф над големиот ривал Кјелце со 28-27 (14-11) и со два освоени бода се искачија на второто место и обезбедија место во Топ16 фазата. Повеќе

Вардар се врати од -6 во Белорусија и освои важен бод со Мешков
Лига на шампиони

Ракометарите на Вардар првпат сезонава одиграа нерешено во Лигата на шампионите, откако во 9. коло ремизираа со Мешков во Брест - 31:31. Повеќе

Тежок пораз на Вардар во Барселона

По поразот во Јане Сандански, ракометарите на Вардар доживееа уште пораз од Барселона, овој пат двојно повисок со резултаат 34:26. Момците на Парондо беа на висина на задачата само едно полувреме. Повеќе