таг: рк вардар

„We are the champions“ на бина за ежење
Моментот под триумфална

Најслаткото нешто на сето чекање беше кога се појавија со шампионскиот автобус под симболот на триумфот. Е во тој момент ако останеш без батерија на мобилен, шамар си маваш од мака. Многу беше јако, особено кога ти доаѓаат фејс ту фејс. Повеќе

Лудницата на плоштад преку видеа
Шампионски пречек за шампионите

Секој што решил да не дојде синоќа на плоштад се заебал. Ова се тие ноќи за кои живее градот кој по втор пат во три години блесна во европски сјај. Убавини за душа кои ги сакаме пак и пак и пак. Повеќе

Од каде потекнува оригиналот на мелодијата за песната „Само напред Вардаре“

Станува збор за еврејска љубовна песна која што првпат е изведена во 1955 година од Миријам Авигал. Мелосот станал толку популарен што оваа песна брзо се проширила на многу страни по светот. Повеќе

Вардар е инспирација и амбасадор број 1 во светот

Ако кажеме во Европа ќе погрешиме, бидејќи Вардар има фанови дури до Мексико каде еден ракометен тим го носи нивното име. Нестварно е ова што го направија овие луѓе. И некако како сите да не сме свесни дека го повторија по само 2 години. Направете им некаков споменик. Сериозно. Повеќе

Лажњакот на Скубе кој ќе се прераскажува со години

Пред него се исправија двајца гиганти, од кои неговиот сонародник и колега од репрезентацијата, Блаж Благотиншек е три глави посивсок од Скубе. Ама тоа не му сметаше на Сташ да го измрда од место џинот. Повеќе

Лудилото пред хотел кога шампионите пристигнаа со пехарот

Вардаровите песни и еуфоријата од „Ланкес арената“ синоќа се префрлија пред хотелот каде што беа сместени ракометарите на Вардар. Пред автобусот беше г`з преку глава од луѓе, а Столе едвај го додржа пехарот и потоа му го предаде на џинот. Повеќе

Какви цареви, знамето на јарбол го закачија пред хотел

Додека навивачите на Вардар го чекаа европскиот првак да пристигне пред хотел, со асистенција на двајца Германци извадија едно од знамињата и на јарболот закачија македонско. Да се знае кој е кој во ракомет. Повеќе