ЕП 2016 Франција

Нов Брегзит во една недела, Исланд ја исфрли Англија од Европско

Фудбалерите на Исланд го направија најголемото изненадување во досегашниот тек од Европското, откако со 2:1 го совладаа големиот фаворит Англија и заслужено одат во четвртфиналето каде ќе се сретнат со домаќинот.

Мечот речиси уште не почна, а судијата Дамир Скомина досуди пенал за Англија во 3. минута, после стартот на голманот Халдорсон над Рахим Стерлинг. Сосема непотребно исландскиот голман му влезе во нозе на напаѓачот на Англија кој претходно си даде фор и тешко ќе ја стигнеше топката која одеше во гол-аут.

Не пројдоа ни две минути а веќе беше 1:1. Само што тргнаа од центарот, Исланѓаните стигнаа близу голот на Харт, а после играта со глава на стоперите, гол даде Сигурдсон по еден лизгачки старт.

Во 18. минута се случи чудо. Исланд дојде до целосен пресврт откако Харт несмасно реагираше после шутот на Сигторсон за 1:2.