таг: фудбалска репрезентација на исланд

Турските репрезентативци срамно пречекани во Исланд

Во 4. коло од квалификациите за Европско 2020, Турција вечерва му гостува на Исланд кој досега не им се покажал како прав домаќин. Повеќе

18-годишниот Исланѓанец од ЦСКА кој си играше со Реал Мадрид

Арнор Сигурдсон има мошне интересен фудбалски пат. Неговиот најдобар натпревар во досегашната кариера беше чудото во Мадрид кое го виделе 16 негови роднини (тетки, чичковци, братучеди). Тоа е, вели, дел од традицијата на Исланд. Повеќе

Муса го одра јарецот, Исланд испадна од Светско

Нигерија и Исланд го одиграа првиот меѓусебен натпревар во историјата со оглед на тоа што Скандинавците се дебитанти на Мундијал и Африканците славеа со 2:0. Сега во групата сè е можно а најмногу се надева Аргентина. Повеќе

Како Аргентина може во следна фаза?

По бродоломот на Аргентинците, одново се активираа хејтерите на Лионел Меси и неговата репрезентација кои сметаат дека „Гаучосите“ ги изгубија сите шанси за осминафинале. Дали е така? Повеќе

Исландскиот коментатор кога на Меси му одбранија пенал

Сигурно не сте го заборавиле по шоуто на Европското 2016. Гудмундур Бенедиктсон или скратено Гуми Бен. Кога Ханес Хандорсон му одбрани пенал на Меси збудале од среќа. Повеќе

Додека некои голмани киснат по кафани, исландскиот е врвен режисер

Пред секој голем спортски настан Coca-Cola традиционално снима реклами поврзани со некоја од земјите учеснички. Исландското видео за Светско е врвно а го режирал голманот на оваа репрезентација. Повеќе

Сјајна реклама на Кока Кола за Исланд на Светско 2018

Ја добија најтешката група на Светско. Ќе играат против - Аргентина, Хрватска и Нигерија, ама тоа нема да им смета да го демонстрираат својот исландски нарав и борба до последен здив. Повеќе

На FIFA 2018 може да го правите викинг ритуалот на Исланд

Како и на Европското 2016, така и сега на Светското Исланд ќе биде една од најинтересните селекции за гледање. Пред сè поради фактот што скоро цела земја ќе отпатува во Русија со „Викинзите“. Повеќе

100 години се Исланѓаните понапред од нас

Што ќе се случува во Исланд на 15 март? Ништо посебно, само една обична промоција на дрес за потребите на Мундијалот во Русија. Ама таа обична промоција тие ја најавуваат на креативен и уникатен начин, затоа што се цареви и со 300.000 народ ќе играат на Светско, а беа на Европско и тоа во топ 8. Ние уште стадион не знаеме да наполниме, а да не зборуваме за некои стадиони во внатрешноста каде чешмите не ги менуваат. Повеќе