таг: еп 2016 франција

Има и фудбалер што седи во канцеларија и работи со биткоини

Го паметите ли Велшанецот Робсон-Кану кој ѝ даде луд гол на Белгија во четвртфиналето на Европското 2016? Епа дечкото работи како крт на мобилни апликации и работи со блокчејн и криптовалути. Повеќе

Тренерот кој во родниот крај го сакаат повеќе од Дејвид Боуви
Дома си е дома

Откако ги спакувал куферите и заминал на пат околу светот, 70-годишниот Рој Хоџсон после 51 година се враќа дома, меѓу своите но пред најголемата задача во животот - да ги спаси од испаѓање како што спасуваше многу други. Повеќе

Ви текнува ли на Исланѓаните и фамозното ху

Пред точно една година репрезентацијата на Исланд го направи најголемото изненадување на Европското 2016 во Франција. Не само што ја совладаа Англија и стигнаа далеку, туку и играа можеби најубав фудбал на целиот турнир. Повеќе

Резултатот од сексањето во Исланд 9 месеци по победата над Англија 2016

Фудбалерите на Исланд направија сензација со елиминацијата на Англија на Европското првенство во Франција, а тоа придонесе за една нова генерација на исландски навивачи/навивачки во светот на фудбалот. Повеќе

Колку се офајдија клубовите од играчите кои им беа на ЕП 2016

Фудбалот до толку е станат бизнис што нема потег кој е неплатен, па така од секое Европско првенство клубовите тријат раце од своите играчи кои се репрезентативци. Повеќе

Решавачкиот гол од Европско со 64 различни коментатори

Најважниот момент во фудбалот минатата година, голот на Едер во финалето на Европското првенство во Франција беше кулминација во кариерата на многу спортски коментатори. Еве како тоа звучеше на 64 канали. Приказната за Едер тука. Повеќе

Топ 10 моменти за 2016-та по наш избор

Направивме една листа од сè она што од прва низ помина во глава, а беше актуелно за следење, гледање, пишување во текот на годинава. Можеби сме испуштиле нешто важно, луѓе сме, ама на толку збиднувања и куцање на тастатура последниве 365 дена веројатно изборов ќе добие солидна оценка. Повеќе

Запомнете го Олександр Зинченко

Роден на 15. декември 1996 година, младиот Украинец Олександр Зинченко беше член на Шахтјор Донецк, а потоа замина во рускиот тим Уфа. Во јули годинава Сити го купи и во август го позајми во ПСВ Ајндховен каде Украинецот потсеќа на Меси. Повеќе

Се повлече сивата тренерка, Кираји заврши со репрезентацијата

Иако никогаш не важеше за голман од светска класа, Унгарецот Габор Кираји ќе остане запаметен од фудбалските романтичари пред сè поради тоа што никогаш не се двоеше од сивите тренерки. Повеќе