Македонци направија спектакл од јубилејното хрватско дерби Динамо - Хајдук

На јубилејното 100. хрватско дерби меѓу Динамо Загреб и Хајдук Сплит, гостите поведоа први со неверојатен еврогол на македонскиот репрезентативец Јани Атанасов од 30 метри. Јани го соблече дресот и тргна лудо да слави со Торцидашите, но Динамо на крилјата на Ристовски и Адеми направи комплетен пресврт.

Во рамки од 5. коло во хрватската ХНЛ лига, гостите од Сплит на „Максимир“ поведоа со 0-1 по фантастичен гол на Јани Атанасов.

Евроголот Јани Атанасов го постигна во судиското продолжение на првиот дел и „билите“ со водство отидоа на пауза.

Но во вториот дел „модрите“ докажаа зошто се шампиони и зошто се на чекор од Лига на шампиони.

Во 61' минута Батурина израмни на 1-1. Само три минути подоцна Аријан Адеми блесна и со нов гол му донесе пресврт на Динамо Загреб 2-1 а до крајот од мечот во 84' минута прво Гојак на супер асистенција на Стефан Ристовски зголеми на 3-1, а Мислав Оршиќ ги постави конечните 4-1 за Динамо Загреб кој заслужено го доби јубилејното 100. дерби.

После 5 одиграни кола, Динамо има четири победи и едно реми а Хајдук е втор со еден пораз, токму од Загрепчаните во дербито на „Максимир“.

14 август 2022 - 09:42