Интер победи во десеттиот обид

На денот кога клубот прослави 104 години постоење, фудбалерите на Интер конечно ја прекинаа црната серија од девет натпревари без победа. Наполи го совлада Каљари на натпревар со девет голови, но во листата на стрелци не се запиша Горан Пандев.

Навивачите на Интер скоро и да заборавија што беше тоа победа. Последен пат тие се израдуваа на три поени на 22 јануари кога Интер го победи Лацио со 2:1. По пауза од месец и пол, односно седум натпревари во Серија А, еден во купот и еден во Лигата на шампиони, Интер конечно победи и тоа на денот кога пред 104 години беше оформен овој клуб.

Интер немаше победа на последните четири гостувања во Верона кај Киево и малку фалеше црната серија да продолжи и денес. По неискористениот пенал на Милито и неколкуте нереализирани шанси, конечно им тргна во самиот финиш.

Најпрвин Самуел на три минути пред истекот на регуларните 90 минути го доведе Интер во водство, а конечниот резултат го постави Милито во последната минута.

Горан Пандев го одигра целиот натпревар за Наполи, но тој не беше стрелец на ниту еден од шестте голови при победата од 6:3 над Каљари.

Ова беше петти триумф во серија за Наполи, а во листата на стрелци се запишаа Хамшик, Канаваро, Лавеци, Гаргано и Маџо, како и Астори со автогол, а честа на гостите ја спаси Ларивеј со хет-трик.

Пандев беше асистент при постигнувањето на последниот гол за Наполи во 84-та минута.