И по Хаџи, Хаџи

Јанис Хаџи има 21 година и во моментов важи за најдобар романски фудбалер. По кратката авантура во Фиорентина се врати во Виторул Констанца каде тренер е татко му, а од таму отиде во белгиски Генк. После само 6 месеци Стивен Џерард го носи на позајмица во Глазгов Ренџерс и малиот Јанис Хаџи веќе му се оддолжува на Стиви.

Синоќа во лудиот меч од Лига Европа португалска Брага водеше со 0:2 против Ренџерс на гости, но домаќините направија целосен пресврт. Јанис даде два гола од кој вториот од слободен удар во 82’ минута. Ајброкс полуде од славење.

Првиот гол на Хаџи-јуниор:

Вториот за победа 3-2:

На „Ајбројкс“ бил присутен и Георге Хаџи кој го гледал мечот во живо и покрај тоа што викендов го чека клучен меч во борбата за пласман во плејофот со неговиот клуб Виторул Констанца, клуб кој Хаџи го основа и неколку години го води како тренер.

За „сините“ од Глазгов малиот Хаџи дебитираше на 1 февруари во ремито 0:0 со Абердин, а само четири дена подоцна заигра од почеток (на денот на роденденот на татко му Георге) и го постигна победничкиот гол за 2-1 во 86’ минута против Хибернијан, победа која го остави Ренџерс во драматична трка за титулата со ривалот Селтик: