таг: романија

30 години од падот на Чаушеску
Кога Романци на Клоп му подарија клоп и го израдуваа

После натпреварите во Премиер лигата, тренерите не даваат интервјуа и изјави само на англиските медиуми, туку и на странци, и тоа е пропишано во согласност со ТВ правата. Јирген Клоп после победата над Манчестер Сити од 3:1 одговараше на прашањата на новинарот на романски Eurosport. На крајот од интервјуто репортерот му подарил клоп - традиционална романска шапка. Повеќе

Над 20.000 дечиња ја пееја романската химна на стадион

Во квалификациите за Европско првенство 2020, Романија на домашен терен ја пречека Норвешка и мечот заврши 1:1. Поради суспензијата која што УЕФА им ја врачи, Романците не пуштија карти во слободна продажба, туку по дозвола од УЕФА пуштија 30.000 деца на стадион. Повеќе

Тренерот на Динамо Букурешт доживеал срцев напад, па го прекинуваа мечот

Дуелот меѓу Динамо Букурешт и Универзитатеа Крајова во романската лига, на подолго време беше во прекин откако Еуџен Неагое, домашниот тренер се пожалил на помошниците дека не му е добро, па со возило на Брзата помош бил префрлен во болница. Мечот подоцна продолжи, а Динамо изгуби 0-2. Според последни информации Неагое е добар и е надвор од животна опасност. Повеќе

Како работи Академијата на Георге Хаџи која со свои деца стана шампион на Романија

Најголемиот бисер на романскиот фудбал, Јанис Хаџи, кој блесна на младинското Евро У-21 беше мета на најголемите европски клубови, но се реши да потпише со белгиски Генк. Претставник е на академијата на легендарниот Георге кој му е татко. Повеќе

Јон Илиеску обвинет за злосторства во револуцијата што го собори Чаушеску

Обвиненијата против Илиеску се по основа на злосторства против човештвото и се однесуваат на 5-те дена по соборувањето на комунистичкиот лидер Николае Чаушеску. Повеќе

Пола Романци се на минималец

Не затоа што мислиме дека нема што да бара Македонија во Европа, туку заради оние наивни души (платените не ги рачунаме) кои искрено сè убедуваат дека сè им ќе биде подобро само што ќе нè примеле во ЕУ. Оние кои наместо денес да си ја поправат чешмата, денес да си го средат балконот, денес да возат попристојно и денес да висат помалку на Фејсбук, си прават бајрам на паметот дека пред „историска шанса“ утре да им се поправи чешмата, утре да им се среди балконот.... Повеќе

Диор инспириран од Романија

Минатата година Диор вади колекција на луксузни палта, елеци и капути, кои освен што им изгледаат ултра-скапо на сите (со примероци кои имаат цена и до 30.000 евра), на некои им изгледаат и крајно познати, посебно на жителите на Бихор, северозападен регион во Романија. Не дека Бихорјани се сериозни следбеници на haute-couture, ама се прилично детално запознаени со својата носија. Излезе дека во случајот со последната колекција на Диор тоа му доаѓа исто. Повеќе

Македонија ја разнесе Романија и е на прагот на ново Светско

Македонската ракометна репрезентација е класа појака ракометна сила од селекцијата на Романија. Тоа го докажа со надмоќнона игра и резултат од 32:24, кој се надеваме дека нема да биде достижен на реваншот. Повеќе