таг: лига европа

Е сега, имаш пример и холандски хумор

Феенорд од Ротердам играше против швајцарскиот клуб Јанг Бојс и мечот заврши 1:1. Од неодамна тренер на холандскиот тим е Дик (Dick) Адвокат, па навивачите на Феенорд невешто пробале да направат смешка на темата. Повеќе

Од 70 гола во Лига Европа, еден беше посебен

Од 3 гола кои руски Краснодар му ги кладе на Трабзонспор, вториот беше многу интересен. Го даде Мануел Фернандеш со петица. Краснодар сега има 6 бода колку што има и вториот Хетафе на 2 кола пред крајот. Повеќе

Налет обид за ножички ако го убиеш бекот

Во 78’ минута од дуелот Вулверхемптон - Слован Братислава, најдобриот играч на домашните, шпицот Раул Хименез со полна нога во лице го удри стоперот на Слован Кенан Бајриќ и го онесвести. Среќа сè добро се заврши и Кенан брзо се врати. На крајот, дури во 90+9’ минута од судиско продолжение, Хименез даде победнички гол за Вулвс. Повеќе

Јунајтед лесно со Партизан, Рома изгуби во 95-та минута

Селтик, Севиља, Базел, Еспањол и Манчестер Јунајтед се пласираа во следната рунда од Лига Европа, откако вечерва освоија по 3 бода. Рома ќе има тешка задача затоа што гостува во Истанбул кај Башакшехир во следното коло. Повеќе

Има вистина во она што го викаат за голманите

За време на мечот Борусија Менхенгладбах - Рома во рамките на 4. коло од Лига Европа, домашниот голман Зомер го залепи својот бек толку силно со една топка, што овој не можеше да се опорави долго. После 75  минути игра резултатот е 1:1 а и двата гола (еден автогол) ги даде стоперот на Рома Фацио. Повеќе

Дебакл на ПСВ во Австрија, Лацио пред испаѓање

Фудбалерите на Селтик направија целосен пресврт и по триумфот во Глазгов, го победија Лацио и среде Рим, идентично со 2:1 после катастрофална грешка на Валон Бериша во 95-та минута од мечот. Севиља е во следна рунда, а голема неизвесност ќе има речиси во сите останати групи. Повеќе

Рчка меѓу внуката на Мусолини и навивачите на Селтик

Близу педесетина навивачи на Лацио, минатиот четврток гостуваа во Глазгов, каде нивниот тим играше против Селтик во Лига Европа. Додека оделе кон стадионот, марширале со римско салутирање познато како фашистички поздрав. Повеќе

Лудачки пресврт на Арсенал со два гола од слободен на Пепе

Со двете мајстории на Николас Пепе во 80-та и 92-ра, фудбалерите на Арсенал се спасија од срам против Виторија Гимараеш. Пресврт во 90-та направи и Селтик против Лацио. Повеќе

Вие влезете, ама немој да скокате и пеете таму со знамиња

УЕФА го казни словачкиот клуб Слован Братислава со забрана за гледачи, па во меѓувреме дозволи на стадионот да има деца до 14 години ама и гостински навивачи кои добија посебни, уникатни услови. Повеќе