таг: стивен џерард

Ренџерс го победи Селтик на гости првпат после 9 години, Џерард полуде од среќа

Стиви Џи не се зафркава. Сериозно е намерачен на Ренџерс да му ја донесе првата шампионска титула уште од 2011-та година колку што ја чека сината армија од Глазгов. Лани го совладаа Селтик на „Ајброкс“ и покажаа дека можат да се носат со ривалот. Сега го добија на гости. Повеќе

Каква коинциденција, Ливерпул во исти минути дал голови и во Истанбул

Чудото кое фудбалерите на Ливерпул го направија во таа 2005-та година кога на полувреме губеа 0-3 од Милан, во второ израмнија 3-3 и на крај славеа на пенали, ден-денес останува еден од најголемите пресврти во историјата. А верувале или не, синоќа Вајналдум двата гола ги даде во 54’ и 56’ минута, буквално во исто време кога и Џерард и Шмицер во Истанбул против Италијанците. Повеќе

Мастер класа на Џерард на прес-конференција, Мурињо да учи

Самостојната тренерска кариера на Стивен Џерард трае околу пола година, но Стиви е неверојатно ладнокрвен на прес конференциите. Како да има 30 години тренерска кариера. Повеќе

Човекот кој ја смени историјата на Енфилд

Пред 20 години едно голобрадо момче влезе како замена за Вегард Хегем во последните моменти од дуелот Ливерпул - Блекбурн. Имаше 18 години, а првата желба му беше да стане првотимец. Остај што му успеа тоа, него помина само со скромни 710 настапи и 186 голови. Стивен Џерард е една од оние легенди кои ќе те “натераат“ да навиваш за Ливерпул. Повеќе

Кога на Суарез му отекол зглобот, ги облекол поголемите копачки на Џерард и дал гол

„Уругвајските корени ме научија никогаш да не се предавам, а холандската школа ме научи да размислувам“, вели Уругваецот кој сите соиграчи каде што играл го паметат по страшната спремност да „изгине“ на терен со што ги заразувал и другите да бидат борбени како војници. Повеќе

Како Глазгов Ренџерс се врати од пеколот?

Спасот на Ренџерс не е чудо, туку пример за тоа како некои прави вредности во фудбалот на крајот победуваат. Шкотскиот клуб вечерва во првиот меч од плејофот за Лига Европа ќе игра против рускиот клуб УФА на својот „Ајброкс“ со цел да се врати во еврокуповите. Повеќе

Џерард му преведуваше од шкотски акцент на новото засилување од Хрватска

Никола Катиќ пред три години играл во третата хрватска лига, а сега од Славен Белупо потпиша за славниот Глазгов Ренџерс за кого веќе постигна еден гол и тоа против Осијек во квалификациите за Лига Европа. Катиќ е стопер, добро зборува англиски, но тешко му оди шкотскиот акцент. Повеќе

Џерард дебитираше против Шкупи со победа и атрактивен потег

Дуелот од првото квалификациско коло во Лига Европа меѓу Шкупи и Глазгов Ренџерс беше прв официјален настап на Џерард како тренер. Легендата на Ливерпул оствари водство од 2:0 пред реваншот во Скопје на 17-ти јули, ама како уште да му се игра фудбал. Повеќе

Кога ќе умирам не ме носите во болница, однесете ме на Енфилд

На навивачите на Јуве ќе им недостасува Буфон, во Барселона ќе фали Иниеста, во Рома Тоти, а на Ливерпул се знае кој. Човекот кој е симбол на клубот и кој се живо откачи за да им се предаде на Црвените кои ги сакаше и ги сака со срце. Повеќе