таг: традиција

Пази ова: Навивач на Свиндон не пропуштил натпревар од 1981-ва година

Јунакот на приказнава се вика Дерек Елстон. Последен пат пропуштил натпревар на неговиот Свиндон на 5 декември 1981 година. Дали врнело, дали било топло, дали се оперирал или немал пари за бензин - ништо не го спречувало да патува за омилениот тим. Повеќе

Како во Германија протестираат против фудбал во понеделник
Gegen montags spiele

Без разлика кое место на табела е нивниот тим, навивачите во Германија се солидарни во борбата против понеделнички фудбал зошто го сметаат за несоодветен термин. Повеќе

Грчкиот политички милиброд
Приказната за една придавка

Благо ко благо - вкусно, миризливо, убаво легнува со млеко за појадок или со кафе попладне. Но приказната за „автентичното“ грчко цуреки содржи елементи кои не се само гастрономски, и покажува како едно обично тесто може да биде средство за потхранување на колективниот идентитет. Повеќе

Анегдотите на тренерите со традицијата пиење вино во Премиер лига

Почна да ја негува Фергусон пред неколку години, а на средбата со шише вино после натпреварите, тренерите дискутираат за тактиката, за перспективата и општо за животот. Само Венгер не пие никогаш со противничките тренери. Повеќе

Руска, кифлички и турнејата Четири скокалници
Vierschanzentournee

И покрај тоа што нашето поднебје нема претставници во овој спорт, ски скоковите се важен сегмент од Новогодишната традиција кај нас. Подненакво љубопитно ги гледаат и повозорасните и помладите,  а секој има и свој фаворит. Повеќе

Фенербахче испаѓа редовно кога губи прв меч

Пред мечот против турскиот гигант, на Вардар во прилог му одат неколку нешта меѓу кои и тоа дека во последните 19 години Фенербахче дури 27 пати испаднал кога го изгубил првиот меч во квалификациите за евро-куповите. Повеќе

Најнеобичните анегдоти на старата традиција на Вимблдон
Занимливости

Јастребот Руфус, традицијата на јагоди со шлаг, тревата строго шишана на 8 милиметри и фамозниот 'Middle Sunday': Кои се најнеобични анегдоти на најпрестижниот турнир на светот? Повеќе

Мајка Русија трпи домашно насилство

Руската Дума во првото читање го одобри предлогот за декриминализација на домашното насилство. Еднаш годишно ако шамараш и боксираш по дома - у реду е. Повеќе

Цирих и Лугано денес за опстанок, во недела во финале на Куп
Апсурдот на швајцарскиот фудбал

Оваа недела е парадоксална за ФЦ Цирих и ФЦ Лугано, двата клуба кои се на дното на Швајцарската Супер Лига. За четири дена ќе знаат што се, полковници или покојници. Повеќе