таг: тесла моторс

Тесла претстави батерија што може да држи до 1 милион милји
Тесла продаде повеќе Модел Ес во Европа отколку Мерцедес Ес класа

2017 Тесла во Европа ја заврши со продажба на 16.132 автомобили од Модел Ес, основниот модел е 71.100 евра, што е за 30% повеќе автомобили отколку во претходната година. Повеќе

Елон Маск создаде историја на човештвото

Успехот на Спејсикс во лансирањето на Фалкон Хеви е што постави рекорд за најтешка лансирана ракета во историјата. По ова следуваше втората фаза од подвигот приземјувањето на ракетите кои беа лансирани. Повеќе

Тесла репорт

Тоа што Тесла може сама да вози значи дека треба да направи илјадници пресметки и предвидувања во секунда, за добро на сите. Во пракса (ненамерно и не е тест) тоа значи дека Тесла може да предвиди судир (и да ти алармира) пред тоа воопшто да се случи. Повеќе

На Тесла му фалат 200 и кусур коњи?

Група од над 100 Норвежани кои ги поврзува тоа што поседуваат Тесла Модел С седан П85Д, го тужат Тесла моторс по основа дека колата не постигнува лудачки брзини како што е ветено. Повеќе

Рака што дава, добива Тесла

Ликот што пред некое време го крена минималецот во својата компанија на 70.000 долари, доби поклон Тесла од вработените. Повеќе

Првата сообраќајка на автопилотот на Тесла во која загина човек

Во четвртокот возач на Тесла Модел Ес загина во сообраќајна несреќа откако автопилотот на неговиот автомобил не реагирал кога пред него изненадно се појавил камион со приколка. Повеќе

Алфа Ромео 4Ц против Тесла Модел Икс што шлепа Алфа Ромео 4Ц
И би Тесла Модел 3

Продажбата на автомобилот започнува во 2017-та, а почетна цена му е 35.000 долари (што е нешто над 30.700 евра). Повеќе