таг: северна кореја

Вратија се Шиме

Додуша овој Шиме е доста наклонет кон геноцид и веројатно локалците попрво би он да не се врати, ама кога веќе е дојден ред е да го пречекаат како што треба. Повеќе

Дали ЦИА упадна во севернокорејската амбасада во Мадрид?

Ел Паис објавува информации од шпанските истражувачи на случајот според кои најмалку двајца од десеттемина кои упаднаа во севернокорејската амбасада, ги држеа вработените како заложници и избегаа со службените компјутери, се поврзани со ЦИА. Повеќе

Што потпишаа Ким и Трамп

Трамп вети безбедносни гаранции за Демократска народна република Кореја, Ким Јонг Ун вети комплетна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Светот среќен. Повеќе

Северот доби УСБ од Југот

На УСБ-то што Ким Јонг-ун го добива од јужнокорејскиот претседател има презентација и е-книга со нацрт како Северна Кореја повторно да се поврзе со остатокот од светот. Повеќе

Ким Јонг-Ун: оставете ме на раат и ќе бидете раат од мене

Претседателот на Северот на својот колега од Југот му порачал дека комплетно ќе се откаже од нуклеарното оружје ако САД и формално потпишат крај на Корејската војна и дадат ветување дека веќе никогаш нема да ја нападнат Северна Кореја. Повеќе

Ич да не ја мислите, Кореја никогаш не се обединува

Репортер на улица на Сеул прави анкета меѓу тамошните пешаци, дали се за обединување на двете Кореи. Сума сумарум не им смета народот од Северот, ама некако парите не им се делат со нив. Повеќе

Фетишизацијата на Ким Јо Јонг

Атлантик ја нарекува „дипломатија на ниски очекувања“ а во неа овој пат победи Северна Кореја која откако со месеци се закануваше со уништување на својот близнак држава, само затоа што испрати спортисти и навивачки, доби позитивен публицитет „кој требаше да биде резервиран за Јужна Кореја, која ја организираше, ја плати и е домаќин на Олимпијадата.“ Повеќе

Севернокорејски ултраси на трибините на Олимпијадата во Пјонгчанг
Од Северна во Јужна Кореа дошле и навивачки кои прекрасно пеат

Најнеобична поддршка на ЗОИ во Пјонгчанг се 230 навивачки на Северна Кореа кои дошле на Игрите облечени во исти палта и црни шапки. Повеќе