таг: северна ирска

Тргнал Ирец да продава шалови

На преубавиот „Авива“ стадион во Даблин синоќа пријателска средба одиграа Ирска и Северна Ирска која заврши мирољубиво 0:0. Поинтересно од резултатот било меѓу реквизитите надвор. Повеќе

Драма во најава на ирската граница

Претстојното своеволно заминување на Британија од ЕУ најверојатно ќе значи повторно околчување на границата меѓу Ирска и Северна Ирска. Ако имате гледано барем едни вести пред 1990-та година, знаете како изгледаше тоа. Повеќе

Ирското знаме забрането на парадите за Денот на Свети Патрик во Северна Ирска

Со цел намалување на тензиите неколку градови од Северна Ирска ја забранија ирската тробојка за време на парадите што ќе се организираат за Денот на Свети Патрик (17-ти мај), националниот празник на Ирска. Повеќе

Судија призна дека направил кардинална грешка во бараж за Светско

Романскиот судија Овидиу Хатеган рекол дека се срами за катастрофалниот привид на мечот од баражот за пласман на Светско меѓу Северна Ирска и Швајцарија кога влијаеше на резултатот. Повеќе

Голман во Северна Ирска дебитирал на 14 години

Ако си доволно добар, тогаш си и доволно голем е една од честите фрази во спортскиот речник која што ирскиот прволигаш Глеванон ФЦ ја земал здраво за готово. Повеќе

Најјаката песна што нема да се слуша на Мундијалот

Секако дека ја памтите најзаразната песна од Европското 2016 кога Северно-Ирците му пееја на нивниот напаѓач Вил Григ. Тие синоќа ремизираа 0-0 со Швајцарија во реваншот од баражот и не се пласираа на Мундијалот во Русија следното лето. Повеќе

Северна Ирска е оштетена со срамен пенал во баражот за СП

Критичарите кои се противат на новите технологии во фудбалот обично велат дека судиските грешки се дел од спортот, но некои судиски грешки можат да бидат клучни во тоа дали некој ќе учествува на Мундијал. Швајцарија синоќа обезбеди 0:1 во Белфаст, а во тоа им помогна романскиот судија Овиду Хатеган. Овде немаше ни Р од играње со рака. Повеќе

Бараж за Светско: Хрватска на Грција, Италија во Скандинавија

Во седиштето на ФИФА во Цирих попладнево се одржа ждрепката на паровите за дополнителните квалификации за Светско 2018 во Русија. Повеќе

Која селекција ќе биде најлоша втора и ќе остане без бараж

Борбата за карта во плејофот на Светско првенство влегува во финална фаза - останува уште едно коло за конкурентите да избегнат да бидат најлоша второпласирана репрезентација и со тоа да останат со кратки ракави. Повеќе