таг: ролан гарос

Надал на 16 години зборувал како не му се игра на земја

33-годишниот Рафаел Надал во неделата го освои Ролан Гарос откако го прегази Доминик Тим во финалето и по 12-ти пат го освои легендарниот земјен Гренд Слем. Тоа беше негов 18-ти пехар од најголемите турнири. Но Рафа на 16 години не сакал да игра на земјена подлога и тврди дека омилен турнир му е Вимблдон, а не Ролан Гарос. Повеќе

Фер потегот на Ѓоковиќ кој го воодушеви Ролан Гарос

Светскиот број 1 со 3:0 во сетови го совлада Александар Зверев и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос. Во вториот поен од осмиот гем во првиот сет судијата Кјотавонг досуди аут после еден силен сервис на Зверев, а Новак ја преиначи неговата одлука и доби аплаузи. Повеќе

4.00 коефицент дека некоја гола будала ќе упадне на Ролан Гарос

Стартува најпознатиот тениски Гренд слем на светот. Првпат после 2015-та се враќа Роџер Федерер, а токму Швајцарецот имаше две необични искуства на терените во Париз. И не само тој. Повеќе

Иритантниот сервис на Кирјос со кој ги нервира противниците и публиката

Иако нема ништо против правилата, ваквиот сервис под рака важи за многу неспортски и неферски, а за тоа зборуваше и Рафаел Надал пред неколку дена, откако Кирјос го напна во целост. Повеќе

Судијата кој многу многу не ги есапи тениските ѕвезди

Португалецот Карлос Рамос е жртва на неговите попустливи колеги кои им дозволуваат на тениските ѕвезди со нивното однесување да покажат дека судиите се никој и ништо и дека можат пред нив да ги кршат правилата на теренот. Повеќе

Никој како него - рекордна 11 титула за Надал на Ролан Гарос

Рафа влезе во историјата откако по неверојатен единаесетти пат го освои отвореното првенство на Франција - во три сета беше подобар од Австриецот Доминик Тим. Повеќе

Таткото освои Ролан Гарос во дубл, синот му ја зема славата

Франција е задоволна што има шампиони на легендарниот Ролан Гарос - Никола Мау и Пјер Ербер им донесоа трофеј но победата му припаѓа на синот на Мау кој истрча на теренот. Повеќе

Најмирниот тенисер после 9 години се пласираше во полуфинале

Ги преброди сите проблеми и четирите операции на рачните зглобови и одново е стариот добар Делпо, човекот кој ќе се бори со Рафаел Надал за големото финале на Ролан Гарос. Повеќе

Пред две години местел мечеви за пари, а сега е во полуфинале на Ролан Гарос

Италијанскиот тенисер Марко Чекинато го направи најголемото изненадување на Ролан Гарос откако го совлада Новак Ѓоковиќ во најдобриот меч на турнирот досега, и се пласираше во полуфинале. Повеќе