таг: римско дерби

Ќе има тешки кавги за даљинското, ова е недела на дербија

Кој вели дека спортска среда не е среда без Лига на шампиони? Ѕирнете што ќе има вечер на програмата и трк по пиво и кикирики, со поголема залиха која ќе ви треба за викендов. Па не можеше да биде појако. Повеќе

Беше ѕвезда во Лацио, а сега е меѓу ултрасите

Постигна гол на римското дерби, на она легендарното со Ди Канио, кога во Лацио беше и Пандев, освои две Скудета со Интер, а викендов билдаше атмосфера низ улиците на Рим како вистински тифозо. Дечкото е стварно цар и вистинска реткост што го прави ова. Повеќе

Како се роди кореографијата на Ултрас Рома за дербито

Изгубени саати, денови, нерви - сè за трибината да изгледа добро за време на вечното римско дерби. Техника: класика - четка на платно. Повеќе

Морбидна порака на навивачите на Рома кон своите играчи

"Еден совет без да се навредите....спијте со запалено светло", им порачаа навивачите на фудбалерите на Рома кои се бесни по нивниот двоен неуспех во римското дерби оваа сезона. Повеќе

Најкликаното видео по римското дерби

Кога Чиро Имобиле доби топка од Милинковиќ Савиќ и излезе сам пред голман во напад трчаа двајца напаѓачи, едниот со топка кон гол, а другиот поради професионална деформација. Колку само симпатично изгледа ситуацијата, да ти дојде да му ја подадеш. Повеќе

Лацијалите откачија од славје по елиминацијата на Рома

Кога на аеродромот Фјумичино во Рим ќе слета нов играч на Лацио или Рома го добива првиот совет кој гласи вака: Прави што ќе правиш сезонава и ако сакаш загуби ги сите натпревари само тепај на дерби. По сега видете колку е големо ривалството меѓу овие две екипи. Повеќе

Бариерите се минато, Олимпико ќе крца за дербито

Навивачите на Рома и Лацио се соочуваа со еден доста идиотски потег на трибините кои за нив се светост, па властите во Италија конечно попуштија и со тоа допринесоа реваншот во полуфиналето на Купот на Италија да блеска со навивачки кореографии.  Повеќе

Ако директорот е Романист, учителкава ќе лета од работа

Овие деца немаа настава во четврток наутро, бидејќи тоа беше ден по победата на Лацио против Рома, а учителката е хард кор навивачка на Лацио, му се допаѓало тоа на некој или не во нејзиниот клас. Повеќе

Милинковиќ ме виде на трибина и ми го подари дресот, а Пандев ми има варено кафе
Интервју со Жељко Марковиќ (Небескоплави)

Римското дерби не е збирно место само за Римјани. Го посетуваат Срби, Хрвати, Македонци, Словенци или поточно од сите балкански земји. Токму еден од нив си замина дома со дрес од стрелецот на првиот гол во Купот, познат како СМС. Го имаме ексклузивно со кусо интервју. Повеќе