таг: реклами

Мекдоналдс: многу сме јаки

Како што Марлборо покажа чатал со бришење на буквите од кутиите со цигари, така Мекдоналдс реши да ги рекламира своите производи со тоа што комплет ќе ги замати. Повеќе

На Agent Provocateur им дојде пролет/лето
Најозборуваните реклами за Супербоул 2019

Се ближи најголемиот настан во спортот во САД, финалето на Супербоул во кое одново ќе играат Петриотс (понеделник 4 февруари). И одново ќе има 100-милионска гледаност и одново ќе се снимаат реклами кои за 30 секунди простор мора да дадат околу 5 милиони долари затоа што една секунда чини 166.000 долари! Повеќе

Турците прекратија маркетинг буџети за американски медиуми

Националниот авио-превозник и еден од најголемите телеком оператори, Туркиш ерлајнс и Турк телеком, го повлекоа целиот свој буџет за рекламирање во американските медиуми како одговор на кризата што периодов се билда меѓу двата НАТО сојузници. Повеќе

Буџет се од корен корнеше, телевизија се од реклами делеше

Годинава на закупување реклами на интернет ќе бидат потрошени 40 милијарди долари повеќе отколку на закупување реклами на телевизија. 2017 беше прва година во историјата кога на интернет беа потрошени повеќе пари на реклами отколку на телевизија. Прва година во светот. Повеќе

Кога родителите му договарале реклами на маестро Федерер

На средината од февруари Федерер потпиша нов рекламен договор со авто гигантот Mercedes и според Forbes, “Маестро“ ќе заработи 15 милиони долари за 3 години. Таквиот договор само ја зацврсти репутацијата на Швајцарецот како „крал на рекламите“. Повеќе

Кутриот невработен копирајтер

Логиката на дечково е, ако си толку добар копирајтер колку што мислиш дека си зошто наместо да кенкаш не земеш да направиш реклама на тема самиот себе и да се шитнеш на некоја агенција. Повеќе

Рекламите што беа најгледани на Јутјуб во 2017

Рангирањето е компилација од тоа колку некоја реклама е гледана затоа што луѓе сакале да ја гледаат, колку пати била платена како реклама да биде пуштена пред некое видео и колку време луѓето имаат потрошено на нејзе. Повеќе

Маркетингот го бојкотира Јутјуб

За да ја менаџира штетатат откако глобални адвертајзинг тешкаши од рангот на Адидас и Дојче Банк ги повлекоа своите реклами од Јутјуб, видео платформата на Гугл почна масовно да брише акаунти, видеа и коментари. Повеќе