таг: рб лајпциг

Од толкав стадион баш таму да погодиш со топка

Ајнтрахт Франкфурт изгуби со 2-1 на гостувањето кај Лајпциг, а целата омраза која навивачите од цела Германија ја имаат кон симпатизерите на клубот спонзориран од гигантот Ред Бул како да ја искали Филип Костиќ. Повеќе

Најубавиот гол на сезоната во Германија го даде магичен Бразилец од Лајпциг

Минатиот викенд во Бундеслигата играа Баер Леверкузен и РБ Лајпциг. Во прво полувреме два гола за домаќините даде чудото од дете Кај Хаверц, но Лајпциг до крајот прави целосен пресврт благодарение на Бразилецот Матеус Куња. Повеќе

Тркало на „среќата“ се врти за одредување казни на играчите на Лајпциг

Ралф Рањик, главниот тренер на РБ Лајпциг кој годинава ќе игра во Лига Европа, сфатил дека класичните казни никако не влијаат на играчите и просто се решил за други методи на казнување. Повеќе

Традицијата во Германија која не дозволува шеици и магнати да купуваат клубови

Правилото 50+1 според кое членовите имаат мнозинство гласови е вековна традиција која не може да се купи. Затоа Германците имаат најполни стадиони и пристапни цени за карти, пиво, колбасици. Повеќе

Ристовски против Атлетико Мадрид, Арсенал во Москва
Лига Европа

По ждрепката за Лига на шампиони, попладнево во Нион се извлекоа и паровите за четвртфиналето на Лига Европа. Ќе гледаме страшен фудбал. Повеќе

Како во Германија протестираат против фудбал во понеделник
Gegen montags spiele

Без разлика кое место на табела е нивниот тим, навивачите во Германија се солидарни во борбата против понеделнички фудбал зошто го сметаат за несоодветен термин. Повеќе

Најдобриот германски центарфор не оди во Реал поради проблем со ушите

21 годишниот Тимо Вернер е најталентираниот напаѓач кој Германија го има во моментов и тој на крајот на есента се најде на шорт-листот на Реал Мадрид заедно со Икарди, Алексис Санчез и Федор Смолов. Повеќе

Што треба да знаеме за главниот германски напаѓач во моментов?

Напаѓачот на РБ Лајпциг Тимо Вернер е најдобриот германски бомбардер во последните две години (29 гола во бундеслига). Има само 21 година а ја игра петтата сезона во професионалниот фудбал. Прва желба е на Реал Мадрид и Баерн Минхен. Повеќе

Фудбалер на Лајпциг се исплашил од бучавата во Истанбул и излегол од игра

Фудбалерите на турскиот шампион Бешикташ се најпријатното изненадување во првите две кола од Лигата на шампионите. Носени се на крилјата на пеколно гласните навивачи од кои некои играчи вистински се плашат доле на тревникот. Повеќе