таг: мајорка

Надал му помага на својот поплавен народ на Мајорка

Додека машкиот тур игра за титули во Азија, лидерот на светскиот тенис Рафаел Надал се опоравува од повредата на коленото на Мајорка каде е роден и живее цел живот. Повеќе

Никој како него - рекордна 11 титула за Надал на Ролан Гарос

Рафа влезе во историјата откако по неверојатен единаесетти пат го освои отвореното првенство на Франција - во три сета беше подобар од Австриецот Доминик Тим. Повеќе

Светски шампион кој потпишал со Реал, па станал електричар и возач на Де Хеа

Од гол во финале на младинско Светско првенство против Бразил до дното на шпанскиот фудбал. Ова е приказната за симпатичниот Баба Суле. Повеќе

Како чичко Тони Надал направи шампион од Рафа

Кога го видел 3-годишниот внук Рафа дека од сите играчки најмногу го сака рекетот, братот на татко му на Надал, Тони одлучил целосно да се посвети на воспитувањето и тениските тренинзи на малиот кој стана непобедлив светски шампион и освои сè. Повеќе

Најголемиот малер меѓу тренерите кој загуби 10 финалиња

Хектор Раул Купер е познат аргентински тренер кој во кариерата (тренерска) изгуби шест финалиња а во онаа играчката изгубил четири финалиња. Нема поголем малер меѓу тренерите. Повеќе

Камерунецот со 21 браќа и сестри кој стана дел од „Непобедливите“ на Арсенал
Лорен Бисан Етаме

Еден од 22-та браќа и сестри како мал со семејството се сели од Камерун во Шпанија која била почеток на неговиот фудбалски пат. Од другарствата со Марадона и Ето и многу трофеи, стана легенда на Арсенал. Повеќе

„Жозе, не сум ти јас Тито, ќе ти ја скинам главата“
Сторија за лудиот голман Херман Бургос

Кога во 2004-та му откриле рак, Херман Бургос им рекол на лекарите кои закажале операција дали може да ја поместат за понеделник, затоа што за викендот мора да брани за саканиот Атлетико Мадрид. Во своето портфолио лудиот голман има и позната рок-група. Повеќе

Од крадец на велосипеди до најголем Казанова во Европа
Фудбалскиот пат на Кристијан Бобо Виери

Во својата биографија Бобо Виери раскажува како ја пцуел жена му на Морати без да знае која е, колку пари изгубил на покер со Роналдо, за интимите со најубавите манекенки во Италија и за Ферарито кое му го купил контроверзниот Хесус Хил од Атлетико Мадрид. Повеќе

„Сењор Перес, ова е син ми Марко и тој ќе игра за вашиот клуб“
Фудбалскиот пат на Марко Асенсио

Марко Асенсио има 20 години, а веќе важи за еден од најголемите таленти во историјата на шпанскиот фудбал. За три години поминал пат од четвртата лига до еден од најдобрите клубови на светот. Повеќе