таг: Литванија

Литванскиот селектор кој со право збесна и удираше по маса

Во решавачкиот меч за пласман во четвртфинале, Литванија претрпе голема судиска неправда откако при резултат 76:75 не беше досуден контакт со обрачот од страна на францускиот центар после второто промашено слободно фрлање. Селекторот на Литванија Даиниус Адомаитис беше бесен како рис на пресот. Со право би се рекло. Повеќе

Кога ќе тргне наопаку, тргнато е

Куп на Литванија: Шеулеи против Паневежис. Гостите победиле 1-6 а единствениот гол што го примиле бил по нивна грешка. Повеќе

Тројката на Владо не излегува од глава

Во денови кога репрезентативната кошарка ни е на претквалификациски патеки, убаво е човек да се потсети на денов кој се покажа дека сме можеле и можеме мноооогу повеќе од ова сега. Повеќе

„Не знаев да сменам ни сијалица, а сега играм во Барса со Меси“

Уште една сјајна исповед на голема супер ѕвезда за The Players Tribune. Паулињо раскажува што сè го снашло во животот и како го зачуди светот кога од кинеската лига каде игра на заоѓање на кариерата, потпиша со Барселона. Повеќе

Чудата на Жалгирис со Јасикевичиус - главното откритие во Евролига

Кошарката е традиционално спорт број еден во Литванија, земја која редовно игра на завршниците од Светските и Европските првенства, а овојпат првпат после 1999-та кога даде шампион во Евролигата, ќе има претставник на Фајнал Фор. Повеќе

Навали народе, сезонска влезница за 20 евра

Не сме само ние за жалење со таа кутра македонска лига која никако да живне. Што да каже Литванија каде цената на еден фудбалски натпревар може да достигне и до неверојатни едно евро. Показател за квалитетот кој го нудат. Повеќе

Тебе Коларов да не ти е професор?

Ваидас Славицкас од Литванија, за нас тотален анонимус, изгледа со 10-та го положил испитот по распалување проектили кај Александар Коларов. Од преку 30 метри и тоа од место. Честито мајсторе. Повеќе

Ваков удар во агол нема голман што може да го одбрани

Во Литванија падна гол во најгорниот можен ќош од аголот кој не го брани ни Буфон, ни Донарума, ни било кое друго голманиште. Мапемба од Струмбас извади необично оружје од таа позиција кое вреди да се види. Повеќе

Да не се заборави

Во цитуација која кошарката нѝ е ЃОН, останува да се потсетуваме и радуваме на минатото. 14 септември е вистинскиот датум за такво нешто. Тројка на Владо, Македонија 4-та во Европа, плоштадот полн до даска. Повеќе