таг: лига на нации

Ќе ве испратиме со аплауз, само одете си од градов

После 3-4 дена пијанчење, повраќање и урлање во португалскиот град Гимараеш, каде што се играше финалето на Лига на нации, англиските навивачи конечно се вратија дома. А локалците, кога сфатија дека куртулиле, со аплауз ги испраќаа. Повеќе

Кристијано и новиот пехар со Португалија

После болниот пораз од Грција во финалето на Европско 2004 на домашен терен, Кристијано Роналдо остана единствениот од таа генерација кој и ден денес игра за репрезентацијата. Со Португалците синоќа го освои пехарот во Лига на нации откако во финале ја совладаа Холандија 1:0. Повеќе

53-ти хет трик во кариерата на Кристијано Роналдо

Португалија со 3:1 ја совлада Швајцарија и се пласираше во полуфиналето на Лига на нации. Сите три гола од кои еден од слободен удар за европскиот шампион ги постигна Кристијано Роналдо. Повеќе

Пристојна година за македонскиот фудбал, ја задржавме позицијата

ФИФА ја објави најновата ранг листа на која македонската фудбалска репрезентација не доживеа промени и остана на 68 место во светот со 1343 поени. Повеќе

Зимското Светско првенство во Катар ќе го измести фудбалот

За 1.358 дена во земјата која нема никаква спортска историја ќе почне Мундијал. На само недела пред католичкиот а 13 дена пред православниот Божиќ во 2020-та, ќе се игра финалето на првото зимско Светско првенство во историјата. Повеќе

Како бе во топ тимот на Лига Д има само еден Македонец?

Познатиот сајт за статистика „WhoScored“ го објави најдобриот тим од Лигата на Нации, поточно од лигата каде учествуваше Македонија и тотално ја утнале. Повеќе

Симпатичен гест на фудбалерите на Израел за време на химната во Шкотска

Пред почетокот на мечот во Единбург во Лига на нации, неколку репрезентативци на Израел приметиле дека децата кои стојат покрај нив мрзнат на силниот ветер па ги соблекле јакните и им ги дале да се стоплат. Повеќе

Најновата фудбалска надеж на Италија игра во Серија Б и е клон на Пирло

Ретко се смее, ретко покажува емоции на лицето. Исто како Пирло ја има таа флегматична елеганција на теренот а што е најинтересно игра во Бреша, има долга коса и ја покрива истата позиција како Андреа на времето. Повеќе

Грузискиот Нејмар кој ја однесе својата репрезентација во полуфинале

Георги Чакветадзе има 19 години и важи за еден од најталентираните фудбалери од Источна Европа во моментов. Кариерата ја почнал во матичниот Динамо Тбилиси а во август 2017, и покрај големиот и интерес од Баерн, Тотенхем и Ливерпул, за 700.000 евра преминува во белгискиот клуб Гент. Повеќе