таг: копа америка

20 години од денот кога Мартин Палермо промаши три пенали на 1 натпревар

Во Гинисовата книга на рекорди има тотално неверојатни подвизи, а она што му се случи на легендарниот аргентински шпиц во 1999-та година ќе се раскажува од колено на колено. Повеќе

Ова што го прави Дани Алвеш на 36 години не е нормално

Ветеранот игра втора младост. Со капитенска лента околу раката го предводи Бразил чија химна синоќа со Аргентина ја пееше на цел глас да се наежи човек. А со топка во 19’ минута направи дар-мар меѓу гаучосите и со поглед во друга страна го проигра Фирмино кој асистираше до Габриел Џесус. Повеќе

А не му е првпат

Се вика Вуилкер Фарињез, има 21 година и брани за репрезентацијата на Венецуела и клубот Милионариос во Колумбија. Фарињез правеше чуда на мечот од Копа Америка против Перу и е најзаслужен за бодот на неговата селекција. Повеќе

Бидна и тоа, Меси го освои првиот трофеј со Аргентина - „Купот Сан Хуан“

Доволна причина мајтапџиите по Твитер и Фејсбук да тераат марифетлуци со проџваканата тема зошто Меси никогаш нема ништо освоено со репрезентација. Повеќе

Меси, луѓево фамилии имаат

Во генералката пред стартот на Копа Америка 2019 која што се игра во Бразил, репрезентацијата на Аргентина имаше полесен тренинг против селекцијата на Никарагва и победи со 5:1. Меси и Лаутаро дадоа по два гола а еден Переира. Она што им го правеше Лионел не е хумано. Повеќе

Бразилецот кој на телевизија разбра дека е викнат во репрезентација

Објавувањето на списокот репрезентативци за следните натпревари е право шоу и празник во Бразил. Таму се собираат цели фамилии со играчите и чекаат да го слушнат нивното име на списокот. Во Бразил наскоро почнува врвната Копа Америка. Повеќе

Патувај игумане и не грижи се

На радост на мнозинството Аргентинци, центарфорот на Челси кој играше и за Реал Мадрид, Јувентус и Милан, реши да го урами репрезентативниот дрес и да се збогува со националниот тим. Повеќе

Коментаториште!

Купот на Јужна Америка за играчи до 20 години се игра во Чиле. На мечот меѓу Венецуела и Бразил (2-0), при водство на првиве од 1-0, 18-годишниот Хан Хуртадо тргнал во брза контра по една украдена топка. Коментаторот на аргентинската телевизија TyC Sports имитираше звуци од формула. Повеќе

Роналдо - фудбалска ѕвезда со 3 жени и преку 200 љубовници

Од срамежливо и не баш симпатично дете кое не ги привлекувало девојките, Феноменот стана еден од најголемите плејбој фаци во градот на модата. А како поинаку кога се дружел со Бобо Виери. Повеќе