таг: кина

Кинеска година на свинското

Календарски Кинезите се при крај со годината на свињата, но политички најверојатно таа ќе продолжи низ цела 2020 откако властите со месеци не можат да ги смират цените на свинското, што тие го сфаќаат како многу личен проблем. Повеќе

Поради еден твит на Озил за исламот во Кина, може да го крка цела Премиер лига

На 13 декември Месут Озил јавно ја критикуваше Кина за наводна репресија врз муслиманските Ујгури - малцинство во Источен Туркистан, автономен ујгурски регион Синџјанг во западна Кина. Повеќе

Ако ви се лежи во затвор, исвиркајте ја химната

Во период на тензија меѓу кинеските власти и луѓето од Хонг Конг кои протестираат за независност, денес на мечот Хонг Конг - Бахреин од квалификациите за Светско првенство 2022 беше исвиркана кинеската химна. И тоа во услови кога можеш да заглавиш затвор ко од шала. Повеќе

Најголемиот кошмар на САД: Кинези почнаа да купуваат кинеско

Уште пред драмата со американски брендови и ѕвезди (по најразлични основи) што се мешаат во кинеските проблеми околу Хонгконг, трговската војна меѓу Кина и САД почна да го буди шопинг-патриотизмот на Кинезите. Сега работите се влошени, за САД. Повеќе

Ѓоковиќ прозборе кинески во Шангај и ги воодушеви навивачите

Откако го совлада Шаповалов и се пласираше во 1/8 финалето од мастерсот во Шангај, светскиот рекет број 1 одговори на барањето на водителот да каже збор-два на кинески. Повеќе

Во Кина се прекречуваат ѕидови и кинат плакати на НБА тимови

Еден твит, составен од 2-3 збора на генералниот менаџер на Хјустон, Дери Мори во кој повикува на поддршка на независен Хонг Конг беа доволни да се разгневи Кина. Таму на големо се кинат плакати, отстрануваат билборди и прекречуваат ѕидови поврзани со НБА франшизите ЛА Лејкерс, Хјустон Рокетс и други. Во четврток во Шангај треба да играат ЛА Лејкерс и Њу Џерси Нетс, ама како тргнала работава. Повеќе

Поради два-три збора на менаџерот на Хјустон за Хонг-Конг, Кина влезе во војна со НБА
Houston we have a problem

Додека неколку НБА франшизи периодов го освојуваа азискиот пазар и одиграа неколку пријателски средби таму, генералниот менаџер на Хјустон Рокетс напиша нешто за правата на Хонг-Конг и го навлече гневот на Кинезите. Повеќе

Саут парк (не) и се извини на Кина

Бандата имаше епизода критична кон Кина, па Кина за да докаже колку Саут парк не се во право за тоа што го зборат за земјата реши да ја забрани серијата во целата земја. Следни на ред беа Саут парк да наведнат глава. Повеќе

Кинески свињи-мечки

Ако Американци усовршија како за три недели да направат жбитаци од пилиња, Кинезите сега работат на нешто многу посуштинско - како свињите да ги направат колку мечки. Повеќе