таг: камерун

Најлудиот фудбал на Земјината топка се игра во Африка

Неодамна пишавме за наградата 5 гига Интернет што ја добива најдобриот играч на мечот во едно африканско првенство, но тоа и не е така лошо ако се види што сè не се случува во тамошниот фудбал. Повеќе

Килиан Мбапè - Наследникот на Анри што ја воодушеви Европа

И покрај тоа што го барале најголемите европски клубови, родителите на малиот Килиан решиле дека најдобро за него е да остане во земјата затоа што било прерано да замине во странство и го одбиле Зинедин Зидан за во Реал Мадрид. Повеќе

Камерунецот со 21 браќа и сестри кој стана дел од „Непобедливите“ на Арсенал
Лорен Бисан Етаме

Еден од 22-та браќа и сестри како мал со семејството се сели од Камерун во Шпанија која била почеток на неговиот фудбалски пат. Од другарствата со Марадона и Ето и многу трофеи, стана легенда на Арсенал. Повеќе

Мелем голови од слободни на Африканскиот Куп на Нации

Африканскиот Куп на Нации стигна до нокаут фазата каде не влегоа фаворити како Брегот на Слонова Коска и Алжир. Четвртфиналните средби се утре, а во меѓувреме ќе се потсетиме на ефектните голови од слободни во досегашниот тек. Повеќе

Другар, ти си се кладел на прв аут

Почетниот удар на мечот Камерун - Гвинеја Бисао од АКН, напаѓачот на Гвинеа го изведе во аут. Освен ако ја чкртнал во кладилница прв аут за Камерун, друо објаснување не гледаме. Повеќе

Камерунскиот Марадона - Роже Мила
Симболот на африканскиот фудбал

Во пресрет на Африканскиот Куп на Нации се сеќаваме на легендарниот Камерунец кој го освои светот со лукавиот танц на Мундијалот 1990 во Италија. Повеќе

Танцот на Роже Мила во Италија ’90-та

Човекот кој го одбележа Мундијалот во Италија ’90-та играше во неколку француски клубови, а неговиот необичен танц при прославата на головите ден денес е инспирација за многу фудбалери. Повеќе

Анксиозноста ја победив на Олд Трафорд пред 75.000 луѓе
Приказна за фудбалскиот пат на Серхио Торес

Од истоварање цигли во родниот крај, преку дождливите лондонски улици и живот со непознати Камерунци до деби на театарот на соништата во Манчестер. Повеќе

Скриена камера и шоу за Биг Софо во Белград

Камерунецот кој настапува за грчката репрезентација, Софоклис Скорцанитис е нов член на Црвена звезда. По слетувањето на белградскиот аеродром, го излажаа дека поради дефект на автомобилот, ќе мора да продолжи со градски превоз, а таму го чекаше изненадување. Повеќе