таг: Јутјуб

Како јутјубери заработуваат пари
Станува полесно да им укинеш Јутјуб на деца, отколку да ги допазиш

На досегашната реденка причини зошто деца не треба да припаруваат до Јутјуб, од пред некое време се придодаде и „инструкции за самоубиство вметнати во цртани филмови на Јутјуб и Јутјуб кидс“. Повеќе

Дизни, Нестле и Фортнајт ги повлекоа рекламите од Јутјуб по обвиненијата за педофилија

Сè е убаво со рекламирање на социјални мрежи и вадење пари од корисничка содржина се додека не се појават првите обвинувања дека твојата платформа се користи од педофилска група, како за непречена комуникација, така и за ширење на педофилска содржина. Повеќе

Јутјуб како платформа за гадости

Од педофилија, до која и да ти текне штетна и глупа или само глупа теорија на заговор, Јутјуб е локомотивата што истото ќе го извлече пред поширока публика, без разлика на нејзините години. Повеќе

Јутјуб канали почнаа да се продаваат за милиони долари

Во рок од неколку месеци и втор Јутјуб канал од топ 100-те најгледани се продаде за милиони долари, а очекувањата се дека годинава ќе се изнагледаме уште вакви зделки. Повеќе

Штетноста на детските видеа на Јутјуб

За да не ве малтретира, човеков авансно ви ја кажува поентата на неговиот ТЕД говор: ако имате мали деца држете ги што подалеку од Јутјуб. Ако ве интересира поопширно Џејмс Бридл има многу што да ви каже околу содржините што вашето дете го гледа на Јутјуб. Повеќе

Зошто Јутјуб блокира видеа со класична музика?

Германски наставник по музичко со благородни намери почнал да качува серија видеа кои содржеле дела на композитори умрени пред стотици години за да им послужат на неговите ученици. Но тие на алгоритмите на јутјуб им зазвучело некако фалш.  Повеќе

Видео есеј за тоа како видео есеите знаат да те мамат

Многу е лесно, не се што ќе видите спакувано како видео е точно, има и такви што лажат или па не се доволно информирани или па и двете. Нормално има поштени и објективни. Само треба да бидеш претпазлив во што веруваш и со какви линкови ги замараш блиските, вклучително и ова видео. Повеќе

Царот што три месеци снимал видео со најдобри потези на Федерер

Покрај сите награди, одличја, трофеи и достигнувања, Федерер одвои време да му се заблагодари на човекот кој цели три месеци ги склопувал неговите најдобри потези во кариерата во едно видео. Повеќе