таг: јохан кројф

Барса ќе игра во легендарните дресови со кои го освоила првиот европски трофеј

Каталонците од година во година вадат екстравагнтни дресови, некои повеќе а некои помалку убави. Среќа па не им текна онаа розевата циркузантска пак да ја дизајнираат. Овојпат се враќаат на корените, на времето кога Кројф и Ринус Михелс создавале историја. Повеќе

Ајакс е олицетворение за убав и напаѓачки фудбал кој сите сакаме да го гледаме

Кој и да го освои сезонава трофејот во ЛШ и за кој и да навиваме, себично е ако речеме дека овој клуб не го бива и незаслужено и на среќа стигна до четвртфинале. Имаат едноставен, но префинет концепт на игра негуван одамна. Не случајно го урнаа Реал. Повеќе

Легендарното крило Овермарс прави ренесанса во Ајакс

Славниот клуб од Амстердам неколку години го немаше на фудбалската мапа на Европа онака како што треба да го има, па затоа Јохан Кројф пред неколку години го викнал Марк Овермарс на кафе-муабет. Повеќе

Како почнал со фудбал чудесниот Френки од Ајакс кој потпиша со Барселона

Младиот Френки де Јонг е веројатно еден од ретките таленти кој имал проблем речиси со секој тренер во досегашната кариера. Никој не знаел да го препознае неговиот авантуризам на теренот. Повеќе

На прошталниот меч на Кројф, Баерн намерно го згазил Ајакс со 8:0

„Влегуваме во соблекувална на полувреме и се гледаме меѓу себе. Овие запнаа како да играат финале, а ние се договоривме да му ја даваме цело време на Кројф за он да игра пред публика.“ Повеќе

Јохан Кројф за тоа колку мора да се знае странски јазик

Еден од најголемите фудбалери и фудбалски тренери на сите времиња, Холанѓанецот Јохан Кројф во една прилика изјавил дека секој играч мора да знае да зборува макар два странски јазици. Повеќе

Основната фудбалска лекција на Јохан Кројф

Фудбалскиот џентлмен и татко на стилот и играта на Барселона и Ајакс денеска требаше да наполни 70 години. Неговиот животен опус секогаш поврзан со фудбалот, толку е богат и по неговото пензионирање, што архивата нема да има застој за него. Повеќе

Што рече Јохан Кројф за Венгер пред 5 години

Работата на Арсен Венгер веќе со години е предмет на расправа во медиумите и меѓу навивачите кои силно притискаат и апелираат дека треба да си замине. Холандската легенда не мислеше така. Повеќе

Една година од смртта на големиот Кројф

Опкружен со сопругата, децата и внуците, утрото на 24 март минатата 2016-та Јохан Кројф почина на клиниката во Барселона. Причина за смртта на еден од најголемите во историјата беше ракот на белите дробови. Светот се сеќава. Повеќе