таг: хумор

Бизнисмените што учат од комичарите

Звучи шашаво, ама изгледа помага - компании плаќаат на стенд ап комичари да им ги обучуваат вработените, за овие да знаат како да комуницираат, да раководат, да продадат. Сето тоа низ смеа и хумор. Повеќе

Како реагирале современиците на Њутн кога тој ја „открил“ гравитацијата?
Хумор и сатира

Да речеме дека тогаш, на преминот меѓу 17 и 18 век, имало Фејсбук. Или да замислиме дека некој решил да прави документарец за откритието на Њутн и собрал неколку негови колеги да се изјаснат. Што би рекле тие? Повеќе

Може ли сериозната музика да биде смешна?

Има хумористични приказни, блесави цртежи, комични филмови. Може ли музика, па уште и класична, да направи да пукнеш од смеа? Повеќе

Што прави нешто да е смешно?

„Теоријата на благонаклоно реметење“ е уште една во редицата обиди да се објасни природата на хуморот. Работата е што луѓето главно не се благонаклони, па оттаму и реметењата стануваат не-смешни.  Повеќе

Како смртта кажува вицеви

Иако причините за македонската поговорка „многу смеење не е на арно“ веројатно лежат во овдешната сомничавост кон рокот на траење на среќата и радоста, научна студија вели дека на оние луѓе кои најмногу ја засмејуваат рајата, смртта најрано им покажува кој последен се смее. Повеќе

Вицовите на Путин

Хрватскиот претседател Месиќ своевремено беше цар за вицеви. И Владимир Путин обожава да ги кажува ама најсмешно од сè е кога е видите колку Ангела Меркел не е импресионирана од нив. Повеќе

Овај башча е на скопски напишана
Како за крај на 2015,

Чек барем овде у увод на статију, да си напишу нешто на кумановски, пошто ме мерак. Од радост такој к'д пишују на кумановски, низ ногавице ми тече, пошто у мои текстови нема ништо сечено и лепено, још мање монтирано. Све што е било и ќе биде напишано е искрено и само искрено. Јес да е и комуњарски, ама па, и такво нешто мора да има.  Живео Друг Тито и комунистичка партија.  Повеќе

Кромидот не е заебанција

Приказната за тоа како лажните вести направија вистински пари, односно како хумористичниот The Onion стана сериозна медиумска империја. Повеќе

Што е тоа „кул"?

Жена со бебе се качува во автобус. Возачот и вика: „Уф, ама ти е грдо бебево!". Жената седнува позади и изнервирана му вели на тој до неа: „Возачот само што ме навреди!". Човекот: „Епа оди и дорасправај се. Јас ќе ти го почувам мајмунчево". Повеќе