таг: хрватска фудбалска репрезентација

Првиот фудбалски натпревар во арената во Пула

Се одржале натпревари во хокеј на мраз и бокс, ама фудбал никогаш до сега. Античкиот амфитеатар во Пула синоќа за прв пат се претвори во фудбалско борилиште во кое учествуваа легенди на Хрватска и Баерн Минхен. Повеќе

Ова не е аут, ова е аутиште

Хрватска со 2:1 го победи Велс во квалификациите за Евро 2020, а најпознатиот гостински фудбалер Герет Бејл во еден момент фрли аут како да фрла тениско топче а не фудбалска топка. Повеќе

Како Меси преку Ракитиќ им пратил на Хрватите 30 дреса

Воодушевен од тоа како Хрватите се бореа и играа на Светското првенство 2018, Лионел Меси преку соиграчот на Барса потпишал автограм на 30 дреса и им ги пратил на „коцкестите“. Повеќе

Откриено кој го продава бронзениот медал на Хрватска од Светското 1998

Веста дека пред неколку дена на страната на една аукциска куќа се појавила понуда за продажба на бронзениот медал којшто Хрватска го освои на Мундијалот во Франција 1998, ја изненади јавноста во земјата на светскиот вицешампион. Повеќе

Господска изјава на хрватскиот селектор Далиќ

Иако “коцкестите“ не само што рамноправно се носеа во група со Шпанија и Англија, туку на моменти и сериозно претендираа да бидат први во групата. Од таков подвиг ги одвоија 7 црни минути против Англија синоќа на „Вембли“. Хрватите имаа водство од 0-1 но во рок од 78’ до 85’ минута Англија даде два гола и победи. Еве што изјави Златко Далиќ после мечот. Повеќе

Седиш на тераса и ги гледаш Модриќ, Хари Кејн, Хендерсон

Пред само три месеци Хрватска и Англија играа во полуфинале на Светско првенство пред крцати трибини на величествениот „Лужники“ во Москва, а синоќа играа пред пусти трибини на затворен стадион. Повеќе

Ех, животе, Никола Калиниќ

И така, додека светот ги слави хрватските момци кои вложија надчовечки напори да влезат во финале, еден фудбалер што допатува со нив во Русија (ќе простите на речникот), ама сега си гризе од газот. Повеќе

Темпераментот му е средно име, го свиреа, ама одигра топ
СП 2018

Класичната непромисленост која е така карактеристична за некои фудбалери, е само една од карактерните црти на стоперот на Хрватска кој се носеше со голем притисок пред 78.000 гледачи на „Лужники“ и на крајот излезе како победник. Повеќе

Херојот на Хрватска го носи родниот град на копачките
СП 2018

По неверојатниот пласман во финале на Светско, камерите го снимија Марио Манџукиќ како од трибините бара знаме, но не обично знаме, туку со натпис на неговиот роден град. Повеќе