таг: Холивуд

Падна и Луи СиКеј
Холивудска лустрација:

Во поранешна Југославија, дури и децении после војната, беа доволни двајца сведоци дека некој се борел против окупаторот за тој да ги добие бенефициите што му следуваат од статусот борец. Исто, ама обратно, е денес во Холивуд. Со сведоци се губат сите бенефиции и статуси што човек ги има изработено. Њујорк тајмс за СиКеј нашол пет. Една од нив: разговарале по телефон и таа слушнала (?!) како тој, на другата страна на муабетот - мастурбира. Амејзинг. Повеќе

Дали после Вајнстин на ред е Оливер Стон?

На Патриша Аркет одеднаш ѝ текна дека на времето филмскиот режисер Оливер Стон ѝ пратил букет ружи. Што ѝ било чудно. А другпат пак, ја прашал, „што вака со дечко?“ И ете ти sexual harassment. Повеќе

Вистинските бројки зад влијанието на владата на САД врз холивудската продукција

Нова книга покажува дека oткако постои американска кинематографија над 800 филмови биле видоизменети согласно барањата на американските владини агенции. И тоа е само дел од приказната. Повеќе

Зошто летово Холивуд издиша?

Првиот рекорд што студијата го срушија годинава е најлоша летна заработувачка во изминатите 10 години; вториот рекорд што го срушија е најлоша заработувачка на Денот на трудот (3-дневен викенд) во последните речиси 20 години. Повеќе

Како Холивуд ги промовира војните на Пентагон, НСА и ЦИА

Американските разузнавачки агенции влијаеле врз повеќе од 1.800 филмови и телевизиски серии, покажува анализа на двајца новинари на илјадници документи од американската војска и разузнавање добиени преку законот за слобода на информации. Повеќе

Нејмар шутираше преку главниот булевар во Холивуд

Во живо во шоуто на Џими Кимел, бразилскиот ас имаше задача да даде гол од еден на друг висок облакодер во Холивуд. Нејмар е во САД каде во петок игра пријателска против Аргентина. Повеќе

Ричард Гир: Кинези не ми даваат да глумам во Холивуд

Одамна го немало со битна улога во голем филм а нему му е јасно зошто. Затоа што уверувањата и пријателствата имаат своја цена. Холивуд го држи кинескиот капитал а Ричард Гир е стар пријател со Далај Лама. Повеќе

Зошто Де Ниро се брука со оние глупи филмови?

На планетава во моментов веројатно нема актер со толку легендарно портфолио. Ловец  на елени, Таксист, Кум, Разјарениот бик... Па сепак, Роберт Де Ниро со години и упорно го сере тоа свое наследство, глумејќи инфантилни ролји во куп боза филмови. Не можеше ли овој наш јунак да реши да старее како Џин Хекман или Шон Конери? Повеќе

Мрачното оригинално сценарио за „Прекрасна жена"
25 години од една холивудска бајка

Филмот којшто се смета за антологиски во жанрот романтични холивудски филмови, во првичната верзија не бил ни од далеку таков. Како дошло до тоа мрачен филм за зависничка-проститутка и богаташ-кретен да стане современа бајка? Повеќе