таг: грузија

Си биле луд, збунет и Бразилец на мал фудбал

За време на квалификациите за Светскиот Куп во футсал, Грузија со 2-3 ја победи Полска. Еден од головите кој за Грузија го даде натурализираниот Бразилец Родриго Андреи не може да се опише и треба да се погледне. Според прославата на голот изгледа дека немал ваква намера. Повеќе

Жичниците на Сталин
ФФМ угледај се на колегите од Грузија

Паричната награда која што УЕФА ја доделува на секој победник на група во Лигата на нации, фудбалскиот сојуз на Грузија решил да го подели за три добротворни здруженија во земјата кои помагаат потешко заболени деца. Повеќе

Грузискиот Нејмар кој ја однесе својата репрезентација во полуфинале

Георги Чакветадзе има 19 години и важи за еден од најталентираните фудбалери од Источна Европа во моментов. Кариерата ја почнал во матичниот Динамо Тбилиси а во август 2017, и покрај големиот и интерес од Баерн, Тотенхем и Ливерпул, за 700.000 евра преминува во белгискиот клуб Гент. Повеќе

Среќа Грузијциве не утнаа со летонско знаме

Во натпревар од новоформираната фудбалска Лига на нации, Грузија ја пречека Летонија во Тбилиси и за разлика од некои други не го утна знамето па да им стави австриско. Мечот заврши 1-0 со голот на Окриашвили од пенал во 77’ минута. Повеќе

Првиот гол во Лига на нации го постигна Ѓорги

Првата победа во историјата на ова натпреварување кое стартуваше денеска ја оствари Грузија во групата 1 од Лигата Д во која го совлада Казакхстан, а деби голот е мајсторија на Ѓорги Чакветадзе.  Повеќе

А ти го знаеш грузискиот Кварежма?

Во шумата пријателски синоќа, Грузија со 2-0 ја победи Естонија. Вториот гол кој во 35’ минута го даде Валери Казаишвили беше елеганција во движење. Повеќе

Наша нога на ски-лифт веќе не стапнува

Ски-лифт решава да тргне во рикверц, а по пат и да забрза, и сето тоа додека на него уште има качено луѓе. Видеото е од деновиве од скијачкиот центар Гудаури во Грузија. Повеќе

Драматична завршница на борбата за титула во Грузија

Откако БАТЕ Борисов ја освои титулата со гол во 95-та минута, уште подраматичен финиш се случи и во Грузија каде Торпедо Кутаиси стана шампион на неверојатен начин. Повеќе