таг: гмо

Зошто нема дива брокула?

Нормално дека не ви текнало да побарате питома, не па дива, ама тоа што нема брокула што расте во дивина е дополнителен аргумент против херпесот меѓу зеленчуците - сите брокули се ГМО (ако гледате на такви работи). Повеќе

Ајде да зборуваме за природна храна

Прво, природно-природно не постои со векови. Второ, тоа што според вас е природно, генетски не модификувано, веројатно е такво само ако спроедбата ви важи за период од последниве 50-60 години. Во споредба со оригиналот сè e ГМО, за наше добро. Повеќе

Вие како сакате, ама органска храна не спречува рак

Додека алармирачкото ширење страв околу ужасните хемикалии во нашата храна само расте на популарност, реалноста е далеку поздодевна, објаснува за Гардијан епидемиологот од Сиднеј, Гидеон Мејеровиц-Кац. Повеќе

Кинезите направиле посно прасе

„Посно прасе “некому звучи како оксиморон а некому како кошмарен знак за престојна апокалипса на оваа цивилизација. Ама кинеските научници создале баш такви. И горди се, ќе можеле гудињата на ладно да си играат. Јебала их логика. Ќе јадат кучиња (интегрални) а овде на мрсно ќе штедат. Повеќе

"Чистата" храна е бескорисна

Не чиста како измиена, туку чиста како органска, без ГМО, без адитиви и слични неприродни додатоци. И иако првата варијанта (измиената) е корисна, втората е чисто маркетинг фора за богати белци. Повеќе

Документарецот што само ја замрси дебатата околу ГМО

Може не е главна порака, ама уденува важна поента: за науката за храна активистите што се противат на безбедноста на ГМО храната се еквивалент на луѓето што веруваат дека земјата е рамна. Повеќе

Премиерите кои се разбираат во сè

Знаете ли вие што се чери томато? - праша старо-новиот српски премиер во неговото фиделкастровско експозе кое го читаше скоро 6 часа. И потоа им објасни на пратениците. Не може попогрешно. Повеќе

И аспиринот станува ГМО?

Ако темата за ГМО ви предизвикува општа малаксаност и главоболка, напијте се апче дур има од 'нормалните': Bayer го купува Монсанто. Повеќе

Колку време требаше за ГМО лососот да стане легален?

Од лепењето на првата таксена маркица на барањето за дозвола од американското ФДА, до давањето на завчерашното одобрување поминати се над 20 години. Повеќе