таг: фудбал

Куче на годината

Како ја удира со глава, комотно може да игра во некоја пониска лига. Повеќе

Најубавите голови во кариерата на Пеле

Еден од најголемите во историјата, Бразилецот кој го добил прекарот „О’Реј“ (кралот) не постигнал гол после кој со денови се раскажувало за него. Едноставно роден мајстор за фудбал. Генијалец. Повеќе

Кој е поетот во чија чест Пуси Рајот упаднаа на финалето на Светското првенство?

Натпреварот помеѓу Хрватска и Франција беше на кратко прекинат од четворица „натрапници“ кои протрчаа по теренот. Иако камерите не го пренесуваа инцидентот во живо, многу брзо се дозна кој стои зад нив. Повеќе

Фудбалски фотографии наспроти сликарски ремек-дела

Споредбите за некого се можеби претерани. Но ставањето едни покрај други на славни сликарски дела на религиски теми и на фудбалски фотографии, макар и само на ниво на композиција, дава интересни резултати. Повеќе

Уметноста на фудбалот: изложба посветена на убавата игра

Во уметничкиот музеј Перез во Мајами низ голема изложба се истражува врската помеѓу уметноста и тркалањето топка врз трева. Повеќе

Многу е добро како Американците си го замислуваа фудбалот во 90-те

МЛС е најновата реинкарнација на американската прва фудбалска лига. Основана во 1993 (пред Мундијалот во САД), а првата сезона почнува во 1996. И одејќи по логиката дека они ќе го унапредат светскиот фудбал, во првата сезона решаваат да воведат сопствена верзија на пенал серијата. Повеќе

Ок, голем е Господ, ама не дека дреме на Светско

„Знаев дека Господ беше со нас!“ е изјавата на аргентинскиот репрезентативец Лионел Меси, која натера еден италијански читател да го запраша уредникот на весникот што тоа го објавил, како е можно на Господ да му се припишат фудбалски симпатии. Повеќе

Изгубени во преносот

Ако мислите дека ве нервираат сегашниве коментатори, само замислете свет во кој што фудбалот се коментира како голф. Веројатно никогаш не сте имале поголем порив да го гаѓате телевизорот. Мада, обратна ситуација и не е нешто страшна. Повеќе

Битно се игра