таг: француски фудбал

Голманот на Сент Етјен морал да го теши син му што ќе носи дрес од Лион

Најжестокото дерби во Франција, после она ПСЖ - Марсеј, е Сент Етјен - Лион, едни од најтрофејните клубови во Франција. Во минатото коло се сретнаа меѓу себе, а славеше Сент Етјен со гол во последната минута. Пред мечот, домашниот голман Жеси Мулин го тешел син му дека само кратко ќе го носи дресот на Лион додека излегува на терен со другите дечиња. Повеќе

Од кој меч потекнува сликата на Платини и Марадона која го сврте цел Интернет?

На социјалните медиуми посветени за олд скул фотографии, се појави слика на која Пеле, Марадона и Платини стојат заедно пред почеток на натпревар. Повеќе

Гризман има уникатен татко кој се изборил за синот и скромно работел до пензија

Летово Барселона за Гризман даде 120 милиони евра, што само го потврди статусот на Французинот како еден од најдобрите играчи на светот. Оние кои знаат повеќе за него, сигурно го гледале раскошниот документарец за Антоан од Netflix, но таму не се зборува многу за најважниот човек во неговиот живот. Повеќе

Младиот тренер на Рен кој го победи ПСЖ со 16-годишен фудбалер

Минатата година клубот Рен стана откритие, затоа што одлично играше во Ла Лига и стигна дури до 1/8 финале на Лига Европа каде во првиот меч го совлада Арсенал. Славеше и над ПСЖ во финалето на Купот на Франција, а истиот ривал го совладаа и синоќа. Повеќе

Најјаката прослава на пласман во Лига на шампиони од Лил

Фудбалерите на Лил многу поемотивно го прославија пласманот во Лигата на шампионите, отколку Пари Сен Жермен титулата во францускиот фудбал. Браво момци, заслуживте елитен фудбал следната сезона. Повеќе

Газдата на Рен кој донираше 100 милиони евра за Нотр Дам и кој гледа фудбал со Селма Хајек

Вест на неделата беше големиот пожар кој ја зафати најпознатата светска катедрала на Пресвета Богородица во Париз. Зданието многу настрада, па голем број луѓе учествуваат во собирање средства за возобновување. Повеќе

Како француски коментатор со лоша игра на зборови западнал во неволја

Расизмот е толку осетлива тема, што нема ден а да не се појави вест како некој идиот навредил некој црнец поради бојата на кожата. Особено во последниве денови по стадионите во Англија и Италија. Повеќе

Фудбалер на Бордо пропуштил месец дена поради компликации со пресадување брада

Некој пресадува коса, некој прави разни естетски интервенции, а еден познат фудбалер во Франција решил да пресадува брада на места каде што не му растела. И се зезнал. Повеќе

Ставете ми ја прославата и на ФИФА, не само на ПЕС

Само што дојде на крајот од јануарскиот преоден рок во Марсеј, Марио Балотели покажа зошто важеше за најголем светски талент во Интер, Милан, Манчестер Сити. Повеќе