таг: финска

Фото на денот со финскиот претседател

За време на еден од најинтересните натпревари од квалификациите претходниов викенд, Финска - Италија, претседателот на скандинавската земја Саули Нинисте (71) седеше на една од навивачките трибини (во црна јакна), со обичниот народ. На крајот Италијанците славеа 1-2 со гол од пенал. Повеќе

Во Финска се игра Светско првенство во фудбал во кал

Од 25 јуни па натаму во Финска ќе се игра фудбалот во најтешки можни услови - во мочуришна бара. Овој турнир е своевидно Светско првенство во фудбал во кал. Играат и мажи и жени. Повеќе

Научен доказ дека кога тргнува малер, тргнат е

Финска втора лига. МиПа против АЦ Кајани (1:2). Потврдена тезата дека кога ќе тргне нешто наопаку, нема враќање назад. Повеќе

Финскиот Арпад

Лукаш Храдецки е роден во Братислава, Словачка, има 29 години и е познат бундеслигашки голман. Решил да брани за Финска каде настапувал уште како млад, а синоќа беше најзаслужен што репрезентацијата на оваа земја славеше 0:2 на гости кај Ерменија во квалификациите за Европско 2020. Повеќе

Фински слободни активности: замрзнато езеро вс. млаз вода под притисок од 44.000 пси
Град во Финска воведува „полициски час“ за млади

На сајтов скандинавските земји обично се наведуваат како позитивен пример, за екологија, безбеден сообраќај, квалитетно образование. Оваа вест само на прв поглед изгледа обратно. Повеќе

Градот дизајниран во облик на глава од ирвас
Рованиеми > Скопје 2014

Во Рованиеми, на работ на Арктичкиот круг, сè се врти околу неговиот најславен жител, Дедо Mраз. Она што од поплавата визуелни дразби туристите не го гледаат, е формата на самото гратче. Повеќе

Оваа година на одмор ќе одиме во библиотека во Хелсинки
Ни дојдоа солзи на очи

Во 2016 пишувавме за тоа дека библиотека во финскиот град Вантаа отвори звучно изолирана просторија со караоке машина наменета за луѓе на кои им е незгодно да пеат во кафана, а сепак сакаат да се издуваат. Но во новоотворената библиотека во Хелсинки има и многу повеќе од тоа. Повеќе

Андерграунд 2: Хелсинки

Околу 300 километри во тунели и речиси 500 одделни подземни објекти го составуваат најобемниот (јавно познат) подземен систем на светот, чија цел е да му се најде на главниот град на Финска во случај на каква било катастрофа (Русија). Повеќе