таг: фифа

Косово може да оди на Европско, а некои земји домаќини не го признаваат како држава

Покрај Финска која пријатно ја изненади европската фудбалска јавност, ништо помалку труд не вложија ниту фудбалерите на Косово, една од последните членки на ФИФА и УЕФА која не е признаена од неколку земји домаќини на Евро 2020. Повеќе

Уште една победа на PES над FIFA2020

Франк Рибери, кој од летово игра во Фиорентина, на својот Твитер објавил слика од себе на новата ФИФА2020 и напишал „Играв FIFA2020 со децата пред некое време. Хеј @EASPORTSFIFA... Кој е дечково?“ Повеќе

Уникатна можност да ја гледаш најслабата репрезентација на светот

32 години играат квалификации. Одиграле 136 натпревари и не победиле ниту еднаш. На ФИФА ранг листата се 210-ти од 210 репрезентации на светот. И секој нареден натпревар, домашните навивачи одат на стадионот „Олимпико“ со надеж дека можеби сега е моментот. Повеќе

Новото правило во фудбал ќе отвори нови можности

Од 1 јуни во фудбалот дејствуваат нови правила, а едно од најинтересните е правилото според кое играч смее да има контакт со топката при изведување на гол-аут од голманот, внатре во голманскиот простор, додека противничкиот мора да биде надвор од шеснаесетникот. Повеќе

Згодната бразилска судијка би можела да суди и на Светско

Фернанда Коломбо ја освои јавноста со сјајниот потег на вадење марамче додека сите чекаа жолт картон, а досетливоста не е единствена нејзина најголема предност. Повеќе

Како живее репрезентацијата на непризнатата Каталонија?

Во текот на календарот на ФИФА и УЕФА за официјални меѓународни натпревари, редовно во програмата може да се видат и пријателски средби кои ги играат репрезентации кои не се признати и не можат да играат квалификации ниту големи натпреварувања. Таква е Каталонија. Повеќе

Сите теории на заговор за местење на ждрепките на УЕФА

Теорија на заговор имало откако е светот и векот, па така и во сегашноста. Ако на Реал игра со Шалке, Баер или Волфсбург, а Арсенал или Рома со Барселона или Баерн во нокаут фаза, одма се наоѓаат луѓе кои тврдат дека има задкулисни игри. Имаат и „факти“ за тоа. Повеќе

Изгласани нови фудбалски правила, нема веќе стоење во противнички жив ѕид

На 2 март меѓународниот совет на фудбалски асоцијации IFAB (организација која што се занимава со регулирање на правилата во фудбалот) се собрал во Абердин и утврдил неколку измени во правилата. Повеќе

Челси доби едногодишна забрана за трансфери

Англискиот премиерлигаш во следните два преодни рока, летниот и зимскиот, нема да може да купува засилувања на трансфер пазарот. Ова е одлука на ФИФА. Повеќе