таг: фајнал фор

Вардар ќе бие битка со Барса за големо европско финале
Ждрепка за Ф4

По 196 меча во Лигата на шампионите, четири најдобри тима во Европа ќе се борат за вредниот трофеј на 10. издание на Фајнал Фор, на 1 и 2 јуни во Келн. Меѓу нив е и скопски Вардар. Повеќе

Јуначки Вардар е на Фајнал Фор!
Лига на шампиони

Од бездната до врвот, накратко може да се опише гостувањето на Вардар кај Пик Сегед на реванш мечот од четвртфиналето во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ одиграа бледи први 30 минути и супер второ полувреме за трет пласман на Ф4! Повеќе

Кире Лазаров влезе во историјата како најдобар стрелец на Фајнал Фор

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил Лазаров попладнево стана најдобриот голгетер на Ф4 турнирите во ЛШ кои се играат од 2010-та во ваков систем на четири најдобри. Повеќе

Што треба да знаеме за Монпеље - противникот на Вардар на Ф4

Дваесет и три дена го чекаат Вардар до историскиот втор Фајнал Фор каде прв ривал во борбата за одбрана на златото ќе му биде тимот кој ја елиминираше Барселона во осминафиналето. Повеќе

Was ist das? Das ist Vardar!
Лига на шампиони

Во најтешкиот натпревар сезонава, против некогашниот европски првак Кил, ракометарите на Вардар загубија 28-27 но поради триумфот на гости пред седум дена со гол повеќе одат на историскиот втор Фајнал Фор каде ќе го бранат златото! Повеќе

Чудата на Жалгирис со Јасикевичиус - главното откритие во Евролига

Кошарката е традиционално спорт број еден во Литванија, земја која редовно игра на завршниците од Светските и Европските првенства, а овојпат првпат после 1999-та кога даде шампион во Евролигата, ќе има претставник на Фајнал Фор. Повеќе

Вардарки фатија залет за европскиот трон, спремни за Будимпешта

На последниот меч во актуелниот состав од кој многу ракометарки ќе го напуштат клубот, Вардар убедливо го победи Мидтјиланд со 32-25 (17-12) и фатија залет за борбите за европски трон. Повеќе

Циндриќ пред 4 години работел на паркинг, а денес е европски првак

Хрватскиот „Јутарњи“ го октрива нетипичниот ракометен пат на неверојатниот Лука Циндриќ кој важел за талентиран фудбалер за кого бил заинтересиран Динамо Загреб, но татко му го убедил да го батали фудбалот и да му се посвети на ракометот. Повеќе

Целиот Фајнал Фор во емотивни 4 минути

Можеби најдобар опис на неверојатната завршница на Ф4 во Келн даде главниот организатор, ЕХФ на својот Фејсбук: „Новите момци од РК Вардар дојдоа во Келн, немаа што да изгубат а на крајот победија сè.“ Повеќе