таг: државен удар турција 2016

Осаменоста на Реџеп Таип Ердоган

На 15-ти се обележа првата годишнина од неуспешниот пуч против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, настан кој од тогаш дополнително го отуѓи од неговите противници, пишува Сонар Конгапти во текстот за Атлантик. Повеќе

Турција издаде налог за апсење на НБА ѕвездата Енес Кантер

Откако го задржаа на романскиот аеродром каде констатирале дека пасошот му бил избришан од турските власти, Енес Картен сега се води како дел од терористичка група и за него е распишана потерница. Повеќе

Зошто официјалната приказна за неуспешниот пуч во Турција не штима

Кој знаел што и кога, се прашањата кои и два месеца по задушениот пуч никако да бидат одговорени, пишува Ајдин Енгин во текстот за Џумхуриет. Повеќе

Хакан Шуќур избришан од фудбалска Турција

Фудбалскиот сојуз на Турција и трофејниот Галатасарај, под притисок на власта на Реџеп Тајип Ердоган биле принудени да го избришат најдобриот играч во историјата на оваа земја од сите официјални документи. Повеќе

Бумерангот од пресметката на Ердоган со пучистите
Планот Б на пучистите?

По неуспешниот пуч од 15 јули во Турција и понатаму е напнато, додека владата на претседателот Реџеп Таип Ердоган најголемиот дел од својот гнев го фокусира на протераниот имам Фејтула Ѓулен и прогонот на ѓуленистите. Може ли оваа реакција да има контраефект? Повеќе

Пучистите сакале да ја спасат Турција од отцепување на Курдите

Новооткриени документи покажуваат дека заговорниците биле гневни на обидот на владата да постигне мир со курдските бунтовници, па намерата им била по пучот Ердоган и неговите соработници да ги судат за соработка со терористи заради учеството во 6-годишните преговори со Работничката партија на Курдистан. Повеќе

Логиката на политичката чистка

Ердоган уапси илјадници луѓе за да се задржи на власт, а не само што не мораше, туку можеше да тргне и во спротивен правец. Повеќе

Хулуси Акар, киднапираниот генерал

Во петокот вечерта, на почетокот од пучот, еден од најблиските соработници на генералот Акар, влегува во неговиот кабинет и со каиш околу врат го киднапира командантот на вооружените сили на Турција. Повеќе

Шесте часа пуч во Сиенен Турк

Прво дојде армискиот хеликоптер од кој се истоварија војници кои се обидоа да ја заземат телевизијата. По нив дојде полицијата со панцири и автоматско оружје, која упадна во канцелариите обидувајќи се да ги уапсат војниците. На крај беше толпата од 200 луѓе кои извикувајќи "Господ е голем" упаднаа во телевизијата сакајќи да ги распарчат младите војници, пишува дописникот на Базфид од Турција, Барзу Дарагахи. Повеќе