таг: Бугарија

Бугарски работи

Бугарин обвинет дека шпионира за Русија доби дозвола од бугарскиот суд да ја напушти Бугарија и да отпатува за Москва каде беше одликуван со орден од рускиот претседател Владимир Путин, та-даааам. Повеќе

Поради расистички и фашистички испади, 2 пати прекинат мечот Бугарија - Англија

Англиската фудбалска репрезентација со 6 гола во мрежата на Бугарија го трасираше патот кон Европско првенство 2020, но натпреварот ќе остане во сенка на она што англиските медиуми го најавуваа цел месец наназад. Повеќе

Бугарија е бомбона од дрон
Бугарскo реновирање тврдини и парите на европските даночни обврзници

Бугарската влада на реновирање тврдини троши 90 милиони евра од Европските фондови за регионален развој. Продолжетокот на веста не е туристички пи-ар текст за тура низ бугарските тврдини. Повеќе

Родителите на оние кои заминале не треба да имаат пензии и здравство
Бугарски реформи:

Бугарскиот вице-премиер смета дека не е фер младите масовно да одат на Запад по работа а да ги оставаат своите родители на грбот на Бугарија и на оние кои останале да живеат и работат во неа. Повеќе

Кога името не е важно
Поглед од Бугарија

Драги Македонци, да си во Европа, во голем дел е исто како да си вон Европа. Сè зависи од тоа што сакате и што сте подготвени да истрпите. Колку ќе им барате и како ќе ги избирате оние кои треба да ве водат. Прашање на стандарди, како и сè во животот. Повеќе

Бугарија против комунизмот
Бербатов глуми мафијаш во нов бугарски филм

Најдобриот голгетер во историјата на репрезентацијата на Бугарија и легендарен шпиц на Манчестер Јунајтед се појави во игран филм. Повеќе

Хулигани на Левски фрлиле бомба врз полицајка

Во Бугарија по завршување на регуларниот дел од сезоната се игра плејоф па така на навивачите им се пружа прилика да гледаат неколку меѓусебни дуели на вечните ривали Левски и ЦСКА а на полицијата ѝ се отвора многу работа. Повеќе