таг: буенос аирес

Го ископал черепот на дедо му, за заедно да прослават титула

Фудбалот во Аргентина е религија. Таму е сосема нормално човек да уплати за услуга фрлање на пепелта по својата смрт, на омилениот терен и стадион. Нека не ве чуди ни ова што го направил овој фрик, навивач на Расинг Клуб. Повеќе

Путин – Трамп, скоро па во четири очи

Двајцата претседатели се сретнале набрзинка за време на Г20 самитот во Буенос Аирес, а освен нив на средбата присуствувале само уште преведувачот на Путин и сопругата на Трамп, Меланија. Повеќе

Комшиски реакции во Буенос Аирес за време на головите - епизода 2

Финалето на Копа Либертадорес годинава за последен пат се играше со реванш (два натпревари). Од следната сезона финалето ќе биде организирано како во Лига на шампиони, во еден град од Јужна Америка. За првиот меч 2:2 целиот комшилук во Буенос Аирес се радуваше и тагуваше, а така беше и синоќа. Повеќе

Незаборавниот меч го доби Ривер, и славје и тага во Буенос Аирес

Ривер Плејт и Бока Јуниорс ја потсетија Европа како се игра фудбал со страст и срце. Пред скоро полн „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид „милионерите“ славеа 3:1 и се радуваа на пехарот во Копа Либертадорес. Повеќе

По што го препознале напаѓачот на автобусот на Бока во Буенос Аирес

Извесен Мартин Фирпо е човекот кој фрла голем камен кон автобусот на Бока Јуниорс при што неколку фудбалери се повредени од скршените стакла. Полицијата го препознала и го уапсила, а тој изјавил дека се кае за тоа што го направил затоа што не размислувал во моментот на афект и адреналин. Повеќе

Хармоничен радио пренос од Бока - Ривер за луѓе со срцеви заболувања

Поради големата еуфорија, тензија и важност на мега градското дерби во Буенос Аирес, едно аргентинско радио вршело пренос од мечот со смирувачка, хармонична музика во позадина и со спикер со тивок и нежен глас. Сево ова за луѓето со срцеви заболувања кои навиваат за едниот или другиот клуб. Повеќе

Комшиски реакции во Буенос Аирес за време на головите

Во некој од поголемите квартови на главниот град на Аргентина имало различни реакции за четирите гола (2:2) кои паднаа на дербито Бока - Ривер на „Ла Бомбонера“. Интересно е што мечот се играше во 14 по локално време, сред бел ден, а улиците пусти како никогаш. Повеќе

Главните видеа и фотографии од големото дерби Бока - Ривер

Откако дербито беше одложено поради пороен дожд во саботата во Буенос Аирес, синоќа Бока и Ривер одиграа спектакуларен меч со 4 гола, многу жестоки дуели и грмотевици од трибините. Реваншот е на 24 ноември и ништо не е уште решено. Повеќе

Битка на која Јужна Америка чека 58 години

Во сабота од 21 по наше време ќе се бие судир на титаните во јужно-американскиот фудбал. Ова Superclásico низ историјата донело сè и сешто, но финале на Копа Либертадорес никогаш. Затоа овој двомеч ќе биде најмераклиски. Повеќе