таг: бојкот

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Најк потпиша договор со играчот кој не стана на химната - во САД сега горат нивни производи

Синоќа компанијата Nike соопшти дека 30-годишниот играч во американски фудбал, Колин Каперник ќе стане нивно официјално лице во новата рекламна кампања со светски познатиот слоган Just Do It. Тоа предизвика бурни реакции во Америка. Повеќе

Најслабата посета на Дортмунд во последните 20 години - поради бојкот

Предминатиот понеделник преку 40.000 навивачи на Ајнтрахт Франкфурт бурно протестираа против фудбал во понеделник, термин што фудбалската федерација на Германија сака да го протне на мала врата. Повеќе

Маркетингот го бојкотира Јутјуб

За да ја менаџира штетатат откако глобални адвертајзинг тешкаши од рангот на Адидас и Дојче Банк ги повлекоа своите реклами од Јутјуб, видео платформата на Гугл почна масовно да брише акаунти, видеа и коментари. Повеќе

САД: Израел убер алес

Американските компании кои ќе сакаат да учествуваат во обновата на Тексас по последниот разурнувачки ураган, освен вообичаените тендерски услови ќе имаат и еден невообичаен. Ќе треба да се заколнат дека нема да го бојкотираат Израел.   Повеќе

После шест години, Бед Блу Бојс кренаа бело знаме
Динамо Загреб ќе има поддршка од најверните

Првпат после 2010. година кога официјално стапија во бојкот против „криминалецот кој го приватизираше клубот за семејни потреби“ Здравко Мамиќ, организираната навивачка група Бед Блу Бојс ќе се врати на својата матична трибина. Повеќе

Koга музичарите бојкотираат
Нема правда - нема музика

Од Брус Спрингстин до Били Холидеј, уметниците реагирале и реагираат на она што сметаат дека е неправда, за да го привлечат јавното внимание и да придонесат за одредена кауза. Не се секогаш успешни во тоа, но барем се трудат. Повеќе

Зошто 600 експерти за мозок бојкотираат огромно истражување на мозокот?

Не се случува баш често научни истражувачи да вртат грб на проект од нивен сектор кој ќе им донесе близу 1,5 милијарди долари. А токму тоа му се случува на еден проект на Европската Унија кој е пред бојкот од самите изведувачи на проектот. Повеќе

Амазон стана преголем за да биде бојкотиран

"Ако го бојкотирам Амазон, каде на Менхетен ќе најдам бебешки пелени? Особено број 7?" Повеќе