таг: австралија

Еден дожд, желби рој

Најискрениот изблик на среќа што денес ќе го видите на интернет: во делови од Австралија почна да врне дожд и човеков не може да се прибере од среќа. Повеќе

Австралија опен се задуши во чад од пожарите

Марија Шарапова го прекина подготвителниот меч во Мелбурн пред турнирот, а Словенката Далила Јакуповиќ заврши на колена на теренот во Мелбурн парк од загадениот воздух предизвикан од пожарите во Австралија. Повеќе

Да ти се приоди во Австралија, и тоа не за селење

Официјална рекламна кампања на „Туризам Австралија“ за привлекување британски туристи. Повеќе

Кенгур истрча на сред патека на Мото ГП, Јаноне среќа присебен

Италијанскиот пилот Андреа Јаноне по непријатната епизода од 2015 година кога никако не успеа да избегне една голема птица која настрада по ударот со моторот, овојпат беше присебен на патеката Филип Ајленд, во пресрет на трката за големата награда на Австралија. Повеќе

Сега фрли го преку кров, за среќа викаат

Џошуа Брилианте е играч од среден ред на Мелбурн Сити. За време на мечот против Аделаида Јунајтед (2-1) во еден дуел со противничките голман и стопер, му испаднал заб кој после мечот го нашол. Повеќе

Првиот речник објавен во Австралија бил посветен на сленгот на криминалците

Затворениците доселени во Австралија од својата татковина - Англија - помеѓу другото донеле и куп зборови и изрази. Еден од нив, исто така осуденик, ги документирал во 1819, во книга под наслов A Vocabulary of the Flash Language. Повеќе

Земавте кеш за ваквото судење а?

Австралиецот Ендру Богут не може да се помири за елиминацијата во полуфиналната пресметка против Шпанија, на светското во Кина. Прво имаше многу директна и цинична реакција за судиска одлука, а потоа пцуеше пред новинарите. Повеќе

Кога кафаната е крива што гостите не држат

Австралиски локални власти, јавност, надлежни организации и агенции извршија „десант“ на една сиднејска кафана затоа што послужила 86 пијачки, на 5 гости, за 6 часа. П.С. ова воопшто не го гледајте како предизвик, затоа што не е. Повеќе

Веган, некст левел

Самонаметнатата гастрономска мизерија една веганка решава да ја рашири и на својот комшилук, барајќи од нив под итно да престанат со правење скара во двор. Повеќе