Во неизвесен натпревар Аптив и Рамстор ги поделија бодовите

Екипите на ЕВН и Пекабеско славеа победи во последниот ден од 18. коло во Бизнис лигата на Македонија, а Аптив и Рамстор одиграа без победник.

ЕВН со пресврт до победа над Тиквеш

ЕВН 8-7(4-5) Тиквеш

ЕВН: Виктор Валканчев 9’ Томи Илиевски 31’ Бојан СИмоновски 18’ 39’ ајет Новобрдарија 18’ 19’ Бојан Тодоровски 29’ 35’

Тиквеш: Стефан Ѓалевски 3’ Деко Марков 16’ 30’ Филип Велјановски 8’ 34’ Гоце Ивановски 4’ 18’

Одличен старт за екипата на Тиквеш во дуелот со ЕВН, тие уште од самиот почеток ја превземаа иницијативата во овој натпревар и со брзи акции успеаа до 8та минута да направи солидно водство до 0-3. Екипата на ЕВН по ова рано водство на Тиквеш се префрли на протиничка половина и до 18та минута успеа да дојде до израмнување на 4-4. Во финишот од полувремето двете екипи имаа одлични шанси за погодок, а екипата на Тиквеш успеа да реализира погодок за водство на полувреме од 4-5. Во второто полувреме екипата на ЕВН со сите сили притисна кон противничкиот гол , но екипата на Тиквеш одлично ја имаше поставено својата одбрана се до 28та минута кога ЕВН успеа повторно да го израмни резултатот. Во остатокот од полувремето се играше гол за гол се до 39та минута кога ЕВН искористи грешка во одбраната на Тиквеш за водство од 8-7 резултат со која заврши овој дуел.

Пекабеско со тимска игра до победа над Лукоил

Пекабеско 15-5(5-2) Лукоил

Пекабеско: Мартин Чаловски 11’ 34’ Никола Гимовски 1’ 15’ 30’ 33’ 35’ Алвин Бачко 14’ 36’ 39’ 40’ Даниел Китановски 19’ 37’ Марко Ѓоршиевски 32’ Ерсан Зекири 38’

Лукоил: Дејан Зиков 11’ 33’ Мартин Алаѓозовски 10’ 32’ Антонио Фенов 21’

Одличен старт за екипата на Пекабеско во дуелот со Лукоил со погодок уште во првата минута. По оваа негатива екипата на Лукоил започна со поагресивна игра и вршеше притисок што им донесе израмнување во 10та минута. Во ова прва полувреме екипата на Пекабеско имаше повеќе од играта што и се одрази на резултатот на полувреме предност од 5-2. Во второто полувреме екипата на Лукоил со сите сили се обидуваше да ја пронајде својата препознатлива игра но не успеаа во таа намера а голем хендикеп за нив беше скратениот ростер на играчи што се одрази и на играта. Екипата на Пекабеско со сигурна игра успеа да го приведе овој натпревар во своја корист и да го добие натпреварот со 15-5

Аптив 2-2(1-1) Рамстор

Аптив: Александар Марковски 28’ Дамјан Хрдличка 8’

Рамстор: Ибрахим Бекир 15’ 35’

Прво полувреме во дефанзивен стил одиграа екипите на Аптив и Рамстор, првиот дел од полувремето одмина во мирен ритам во кој и двете екипи ги одмруваа силите. Како одминуваше времето двете екипи го засилуваа темпото на игра па почнаа да се редат и шансите на двете страни. Екипата на Аптив со погодокот на Хрдличка во 8та минута го отвори резултатот за водство од 1-0. По оваа негатива екипата на Рамстор ја превзеде иницијативата и тргна по израмнување, што им успеа во 15та минута со прекрасниот погодокот на Бекир за израмнување на 1-1. До крајот на полувремето мрежите на двете страни останаа мирни па се замина со резултат од 1-1. Во второто полувреме се продолжи со жесток ритам со многу шанси на двете страни. Кон средината на полувремето поточно во 28та минута екипата на Аптив успеа да реализира еден контра напад за водство од 2-1. По оваа негатива екипата на Рамстор фрли се на една карта и тргна по израмнување што им успеа во 35та минута од натпреварот за израмнување од 2-2. Во останатиот дел од натпреварот беше вистинска драма во која двете екипи ги поделија бодовите.

6 март 2020 - 16:35