ЈСП преку Фидановски до победа над Фабрика Карпош - ГИМ

Во првиот ден од 16. коло во Бизнис лигата на Македонија славеа екипите на Макпетрол, ЈСП и Гранит.

Макпетрол со сигурна игра до убедлива победа над ЕВН

ЕВН 1-10(0-3) Макпетрол

ЕВН: Томи Илиевски 38’

Макпетрол: Мишо Ѓорѓиоски 8’ 33’ 39’ 40’ Марко Костенцовски 19’ Никола Секуловски 10’ 28’ 29’ 32’ Христијан Мицевски 37’ 38’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на ЕВН и Макпетрол, воведните минути од ова полувреме и двете екипи ги одиграа доста претпазливо одмерувајќи ги силите. Како одминуваше времето екипата на Макпетрол го засили темпото на игра и се префрли на противничко поле вршејчи силен притисок кон голот на ЕВН што и донесе погодоци во 8та и 10та минута за водство од 0-2. Екипата на ЕВН со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок, тие создадоа неколку шанси за погодок но не реализираа што екипата на Макпетрол успеа да го казни па на полувреме се замина со резултат 0-3. Во второто полувреме екипата на ЕВН фрли се на една карта и тргна во целосна офанзиа но таквата отворена игра скапо ги чинеше бидејќи екипата на Макпетрол преку контра напади од минута во минута го зголемуваше водствто за конечна победа од 1-11.

ЈСП 9-2(3-0) Фабрика Карпош – ГИМ

ЈСП: Даниел Антовски 31’ 34’ Тихо ФИдановски 8’ 17’ 25’ 33’ 33’ Гоце Крстевски 1’ Сашо Георгиев 40’

Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 23’ 38’

Одличен старт на екипата на ЈСП во дуелот против Фабрика Карпош – ГИМ, екипата на ЈСП успеа да го отвори резултатот со погодокот на својот голман уште во првата минута од натпреварот. По оваа негатива екипата на Фабрика Карпош – ГИМ започна со пресинг по целиот терен со цел да дојде до израмнување но екипата на ЈСП успеа да казни во 8та минута со погодокот на Фидановски и водство од 2-0. До крајот на полувремето екипата на ЈСП имаше повеќе од играта па на полувреме замина со предност од 3-0. На стартот на второто полувреме екипата на Фабрика Карпош успеа да постигне погодок и да ја намали негативата од паузата, овој погодок и даде дополнителен мотив да тргне поагресивно кон голот на ЈСП, но екипата на ЈСП успеа да одолее на овој притисок на екипата на Фабрика Карпош а со рутинирана игра од минута во минута да го зголемува водството за висока победа од 9-2.

Гранит со тимска игра дојде до победа над ТАВ

ТАВ 0-5(0-3) Гранит

Гранит: Дарко Петров 16’ Ненад Антовски 29’ Александар Димитровски 1’ 11’ 27’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на ТАВ и Гранит, екипата на Гранит имаше одличне старт со погодокот на својот голман Димитровски во првата минута. По оваа негатива екипата на ТАВ успеа да створи две шанси за израмнување но не успеа да израмни, па голманот на Гранит со уште еден ефектен погодок во 8та минута успеа да казни за водство на својата екипа од 0-2. До крајот на полувремето екипата на Гранит имаше повеќе од играта па на полувреме заслужено замина со предност од 0-3. Во второто полувреме екипата на ТАВ со сите сили се обидуваше да ја најде својата игра и да ја намали високата негатива од полувремето но екипата на Гранит со одлично поставена игра во фаза на напад и одбрана не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 0-5

18 февруари 2020 - 13:04