Висок пораз на стартот од ЕП

Како што и се очекуваше, женската ракометна репрезентација загуби на стартот од Европското првенство во Србија. Франција прослави висока победа од 29:16.

Французинките важат за едни од главните фаворити на ова првенство, а тоа го докажаа уште на стартот на натпреварот против нашиот национален тим.

Македонските ракометарки поведоа на стартот со 0:1, но тоа беше се што тие сторија на овој натпревар. Француските ракометарки ја покажаа својата сила и до полувремето имаа предност од 15:10.

Во второто полувреме цели 17 минути не постигнавме гол, а за 24 минути останавме на само 2 гола. За тоа време Французинките константно ја зголемуваа својата предност и стигнаа до двоцифрено водство, за до крајот да слават висока победа од 29:16.

Најпрецизна во нашите редови беше Јулија Николиќ со 6 голови.

Во следното коло во четврток се среќаваме со репрезентацијата на Шведска.

4 декември 2012 - 19:55